birgün

10° AÇIK

Turizmde kan kaybı sürüyor

EKONOMİ 18.07.2017 09:03
Turizmde kan kaybı sürüyor
Abone Ol google-news

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın, “Turizm sektörünü çökerteceklerini zannettiler. Turizm sektörü bu yıl itibariyle 2015 rakamlarını yakalamak üzere” açıklamasına karşın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın raporu, Türkiye’nin dış politika hamlelerinin yanı sıra giderek artan yoksullaşmanın turizm sektöründe yol açtığı darboğaza işaret etti. Katar’a verilen desteğin, özellikle Karadeniz’de yer alan işletmelerde turist kaybına neden olduğu ortaya çıktı.

Yüzde 52’lik düşüş
Rusya ile 2015’te yaşanan “uçak krizi” ve 16 Nisan Halkoylaması sürecinde Hollanda ve Almanya’yla yaşanan diplomatik problemler, turizm alanında etkisini hissettirmeye devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın raporuna göre, Avrupalı turist sayısında düşüş yaşandı. 2015 yılının ilk altı ayında 1 milyon 762 bin 689, 2016 yılının ilk altı ayında 1 milyon 116 bin 390 Avrupalı ziyaretçi Türkiye’ye gelirken bu sayı 2017’nin ilk altı ayında 835 bin 593’te kaldı ve son iki yılda yüzde 52’lik düşüş yaşandı.

Almanya krizi turizme yansıdı
Rapor, Almanya’yla yaşanan diplomatik krizin turizmde yarattığı olumsuz etkiyi gözler önüne serdi. 2017’nin ilk altı ayında Türkiye’ye sadece 295 bin Alman vatandaşı geldi. Bu sayı 2015’in ilk altı ayı için 623 bin 685, 2016 yılının ilk altı ayı için ise 427 bin 219 olarak açıklandı. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 31’lik düşüş yaşandı.

Bakanlığın raporu, havuz medyasının, “2017’de Rus turist rekoru” başlığıyla duyurduğu haberlerin gerçek olmadığını ortaya koydu. Raporda, Rus uçağının düşürüldüğü 2015 yılı sonrası 2016’nın ilk yedi ayında Türkiye’ye sadece 41 bin Rus vatandaşının geldiği bilgisi verildi. 2017’nin ilk altı ayında Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı 600 bin olsa da bu veriler de “uçak krizi” öncesi ortalamayı yakalayamadı.

Katar’a destek,turizme köstek
Türkiye’nin, birçok Arap ülkesinin teröre destek verdiği iddiasıyla yaptırım kararı aldığı Katar’a destek vererek ambargodan kaynaklı ihtiyaçlarını karşılamasının ardından, Katar’a ambargo uygulayan ülkelerin Türkiye’ye gidilmemesi yönünde düzenlediği kampanyalar etkisini gösterdi. Bakanlığın, “2015-2017 Yıllarında Ülkemize Gelen Yabacı Ziyaretçiler” raporu, Körfez ülkelerinden gelen turistlerin Türkiye’de yoğunlukla tercih ettiği Karadeniz’deki turizm işletmelerinin kaygısının haklılığını ortaya koydu. Körfez ülkelerinden gelen turist sayısında 2015 ve 2016’nın ilk altı ayına oranla 2017’nin ilk altı ayında yüzde 10 düşüş yaşandı. Çok sayıda Suudi turistin Türkiye rezervasyonunu iptal ettiği öğrenildi.


İstihdama da yansıdı
Turist sayısındaki düşüş, otellerdeki istihdam oranına da yansıdı. 2016 yılı “Avrupa’da Otel İstihdamı Raporu”, Türkiye’de otel çalışanı sayısının yüzde 6 azaldığını gösterdi.

“Siyasi istikrarsızlık daralmaya neden oldu”
Ünlü İngiliz gazetesi Financial Times’ta yayımlanan baberde, “Turizm, Türkiye’nin yükselen piyasalarından biriydi ancak siyasi istikrarsızlık ve terör saldırıları, yatırımcıların güvenini zedeledi ve daralmaya neden oldu” değerlendirmesi yapıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun