birgün

7° AÇIK

BİRGÜN EGE 24.10.2020 16:11

'Turizmden daha fazla geliri tarımdan alabiliriz'

'Turizmden daha fazla geliri tarımdan alabiliriz'

BİRGÜN EGE

Muğla’nın Menteşe ilçesi Yerkesik Yeniköy Mahallesinde Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu lavanta bahçesinin ardından mahallede ev ve sokak duvarları lavanta figürleri ile boyandı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün öğrencilerle birlikte evlerin duvarlarına lavanta figürleri çizdi.

Turizm kenti olan Muğla’nın tarımdan daha fazla gelir elde edebileceğini söyleyen Gürün “Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak ilk tarımla işlere girdiğimizde tarımla ne işin var dediler. Bizim yüzde 51 nüfusumuz kırsalda yaşıyor. Gençler topraktaki emeklerinin karşılığını alamadığı için asgari ücretle iş giriyorlar. Bu da toprakların boş kalmasına neden oluyordu. Biz Büyükşehir olarak tarıma 2015 yılında başladık. Bu gün pandemiden sonra bütün Dünya tarım demeye başladı. Tarım ve hayvancılığı güçlü olmayan bir ülkenin kendisini geleceğe taşıması mümkün değil. Bu bilimsel bir gerçek. Muğla’da toprakların çok iyi değerlendirilmesi lazım. Muğla olarak turizmden daha fazla geliri tarımdan alabiliriz” dedi.

ÇİFTÇİMİZE DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK

Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak kooperatiflerin güçlenmesi ve üreticilerin aracılar olmadan kazanmasını sağlamak için çalıştıklarını belirten Gürün sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toprak analizleri yapıyoruz. Yeni yaptığımız tahlillerle toprak haritamız genişliyor. Vatandaşımız Büyükşehiri aradığında ekiplerimiz gidiyor ve analiz ediyor. Toprağın içerisinde hangi mineraller eksik onları buluyoruz. Topraktan daha fazla ürünü nasıl alacağını söylüyoruz. Toprak analizini Seydikemer’den Bodrum’a kadar yapıyoruz. İpek Böcekciliğini destekliyoruz. Dut bahçeleri oluşturuyoruz. İpekböceğini koza olarak değil dokuyarak satmaları sağlamak için kooperatifle iş birliği içerisinde olacağız. Sakız ağacı dikiyoruz. Bir sakız ağacından elde edilen rakam oldukça yüksek. Fidanını veriyoruz. Üretimini ve bakımını yapıyoruz. Köyceğiz’de alım garantili çiçek üretiliyor. Şuan 27 adet büyük çiçek serası var. Turizm merkezlerinde ki oteller çiçeklerini buradan alıyor. Isparta’ya, Burdur’a Yalvaç’a çiçek satmaya başladılar. O işin başında da kadınlarımız var. Üretme kapasitemiz var. Üreteceğimiz şeyi düzgün ve doğru üretmeliyiz. Neyi üreteceğimizi bilmeliyiz. Pazarlamasını da beraber yapmalıyız. Lavantaların yağı sıkılıyor. Şişeleniyor ve biz onu pazarlıyoruz. Bu köy sadece lavantanın yağından değil aynı zamanda lavantaya dayanan çiçekle ilgili iç ve dış turizmine hizmet edecek. Kendi toprağımızı kendimiz işleyeceğiz. Toprağımızı satmayacağız. Ürünümüzü satacağız. Muğla Büyükşehir Belediyesi kooperatiflerin güçlenmesi ve üreticilerin aracılar olmadan kazanmasını sağlayacağız. Üreten köylümüz tekrar milletin efendisi olana kadar çiftçimize desteğimiz devam edecek.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız