birgün

17° HAFİF YAĞMUR

BİRGÜN EGE 18.05.2021 12:38

Turizmin temsilcilerinden genelge tepkisi

Önemli turizm merkezlerinden Aydın’ın Kuşadası ilçesinin esnaf ve turizm temsilcileri 17 Mayıs genelgesine büyük tepki gösterdiler.

Turizmin temsilcilerinden genelge tepkisi

BİRGÜN EGE

Dün başlayan yeni normalleşme sürecinin kapsamı tüm Türkiye’de olduğu gibi önemli turizm merkezlerinden Kuşadası’nda da büyük bir tepki ile karşılandı.

Turizm sektörü ve esnaf temsilcileri, son genelgeyi büyük bir fiyasko olarak nitelendirirken yayınlanan bu son genelge ile 2021 yılı turizm sezonunu başlamadan bitirildiğini belirttiler.

'YAP BOZ TAHTASI İLE KRİZ SÜREÇLERİ YÖNETİLMİYOR'

TÜRSAB Aydın BTK Başkanı Eda Yurtcan, yayınlanan son genelge ile belirsiz bir döneme daha girildiğinin söyledi. Eda Yurtcan yaptığı açıklamada, “ Son dakika açıklanan kısıtlama uygulamaları ile seyahat acentaları çok zor durumda bırakıldı. Seyahat acentaları son dakika planlamaları ile çalışamaz. Turizm sezonun başlamasına günlere kala açıklanan bu kısıtlama uygulamaları turizm sektörüne büyük bir sorun olarak geri dönecek. Özellikle Kıyı bölgelerinde ekonomisi turizme dayalı ilçelerimizi zor günler bekliyor. Ülkemize turistleri getiren ana yapı seyahat acentalarıdır. Bu son dakika tutarsız genelgeler sonucu tüm planlar bozuldu. 1 Haziran sonrası da turizmden umudumuz yok. İngiltere ve Fransa ülkemizi seyahatte kırmızı listeye almış durumda. Almanya nasıl bir yol izleyecek belli değil. Hükümet Turizm ile ilgili net bir takvim açıklaması gerekiyor. Önümüzü göremediğimiz sürece karanlığa sürükleniyoruz” dedi.

turizmin-temsilcilerinden-genelge-tepkisi-877124-1.
Eda Yurtcan

'HELALLEŞME LAF İLE OLMAZ SANDIKTA HELALLEŞECEĞİZ'

Kuşadası Esnaf Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği “KAYDADER “ Başkanı Salih Çetin de esnafın 18 ayda sadece 2 ay iş yapabildiğine dikkat çekerek “ helalleşme laf ile olmaz “ dedi.

Salih Çetin, şunları söyledi:“ Helalleşme lafla olmaz. Biz özelde Kuşadası esnafı, genelde tüm Türkiye'deki turizm esnafları olarak 18 aydır sadece 2 ay iş yerlerimizi açabildik. 18 aydır bankalara borçlanarak hayatımızı sürdürüyoruz. Kira, stopaj, çeşit çeşit vergi kalemleri, elektrik, su, internet, vb. aboneliklerimiz hiç hız kesmeden faturalandırıldı. Madem helalleşeceğiz pandemi sürecinde üç kuruş borç para dışında hiç bir şey verilemeyen esnafın vergi borçları silinsin. Biz de hakkımızı helal edebilir miyiz bir bakalım. Yoksa ilk seçimde sandıkta helalleşmek için gün sayacağız.”

turizmin-temsilcilerinden-genelge-tepkisi-877125-1.
Salih Çetin

RESTORAN İŞLETMECİLERİNİN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

Kuşadası restoran işletmecileri adına konuşan Çağlayan Erdem ise, pandemi sürecindeki tutarsız uygulamalar sebebi ile ülkenin batışına imza atıldığını belirterek, “ 2023 de dünyanın ilk on ekonomisi olma hayali kurulan ülkede esnafa verilen pandemi desteği, dünya sıralamasında en gerilerdedir. Artık boş lafa karnımız tok bir an evvel acil ödemelerimiz için de destek bekliyoruz. Bankalara borçlandırılan esnafın yaşam umutları tükendi. Her gün bir arkadaşımız ya intihara kalkışıyor ya da ailesi dağılıyor. Dayanacak gücümüz kalmadı” dedi.

turizmin-temsilcilerinden-genelge-tepkisi-877126-1.
Çağlayan Erdem

HÜKÜMET BECERİKSİZ PANDEMİ YÖNETİMİNİN FATURASINI TURİZMCİYE ÖDETİYOR

KUTO Turizm Komisyonu üyesi Murat Öner de, yayınlanan son genelge ile turizmcilerin büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını belirterek, “17 Mayıs genelgesi ile normalleşmeye bir adım dahi yaklaşılamadı. Dünya normalleşti ama biz hala yasaklar ile yaşamaya mahkum ediliyoruz. Bu son genelge ile yaklaşan turizm sezonuna büyük bir darbe vurulmuştur. Bu senenin de geçen seneden bir farkı kalmayacak. 2020 de yaşanan problemleri tekrar yaşayacağız. Bu kararsızlık nedeniyle otellerin açılış tarihleri net değil. Aynı zamanda yeteri kadar aşılama yapılmadığı için turizmde Türkiye kırmızı listede tutulmaya devam ediliyor. Bu durum tur operatörlerinin plan program yapmasını sürekli engelliyor.

turizmin-temsilcilerinden-genelge-tepkisi-877127-1.
Murat Öner

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol