birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 07.05.2021 15:49

Türk Alman Üniversitesi, Prof. Dr. Murat Erdoğan'a iktidarı eleştirdiği için soruşturma başlattı

İktidarı eleştirdiği için Türk Alman Üniversitesi tarafından soruşturma başlatılan Prof. Dr. Mehmet Murat Erdoğan'a öğrencileri sosyal medyada kampanya başlatarak destek oldu. #YanındayızMuratErdoğan ve #AkademideFikirÖzgürlüğüİstiyoruz etiketleri ile çok sayıda paylaşım yapıldı.

Türk Alman Üniversitesi, Prof. Dr. Murat Erdoğan'a iktidarı eleştirdiği için soruşturma başlattı

HABER MERKEZİ

Türk Alman Üniversitesi, Türkiye'nin dış politikasına dair iktidarı eleştiren öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Murat Erdoğan hakkında hukuki sürecin başlatıldığını duyurdu.

Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Politikalar değişebilir tabii ki ama "kiralık fikirliler" artık Sisi'ye "darbeci" değil, "güçlü, saygın lider", S.A. Kralı'na "katil" değil "dost" deme; ölümüne savunduklarını, ölümüne yalanlama modundalar! Bu pişkin sefillerin memlekete de hizmet ettiklerine de hayrı olabilir mi?" ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine iktidara yakın medya organlarında Prof. Dr. Mehmet Murat Erdoğan'a yönelik haberler yer aldı. Erdoğan'ın açıklamalarını hedef alan medya organları, Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin düzelmesinden "Mehmet Murat Erdoğan gibilerinin" rahatsız olduğunu ileri sürdü.

Türk Alman Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, Fikir hürriyeti, bir başkasına özellikle de hükümete ve onun mensuplarına hakaret etme yetkisi vermez. Fikir hürriyetini bu kapsamda değerlendirdiği anlaşılan şahsa karşı gerekli hukuki süreç başlatılmıştır" denildi.

ÖĞRENCİLERDEN DESTEK

Türk-Alman Üniversitesi (TAU) öğretim üyesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve aynı zamanda TAU Göç ve Uyum Araştırmaları Merkezi-TAGU Müdürü olan Prof. Dr. M. Murat Erdoğan'ın hedef alınması ve soruşturma başlatılması üzerine öğrencileri sosyal medyada kampanya başlattı.

#YanındayızMuratErdoğan etiketi ile çok sayıda paylaşım yapıldı. İşte o paylaşımlardan bazıları:

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol