birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 21.10.2019 14:27

Türk askeri kaynak, ilk aşamada planlanan ‘güvenli bölge’yi açıkladı

Türk askeri kaynak, ilk aşamada planlanan ‘güvenli bölge’yi açıkladı

ABD ile varılan anlaşma kapsamında YPG’nin çekilmesi gereken sürenin yarın saat 22:00’da dolacağını belirten askeri bir Türk kaynak, ‘güvenli bölge’nin ilk aşamada 120 kilometre uzunluğunda olacağını söyledi.

İsmi açıklanmayan askeri bir Türk kaynak, AFP’ye yaptığı açıklamada, ABD ile Türkiye arasında yapılan mutabakatta yer alan çekilme süresine ilişkin, “Perşembe günü saat 22.00’de başladı ve Salı günü saat 22.00’de bitecek” dedi.

​Türkiye’nin ilk aşamada 120 km uzunluğunda bir ‘güvenli bölge’ oluşturmak istediğini ifade eden yetkili, “YPG’nin çekilmesinin ardından Türkiye Tel Abyad ile Rasulayn arasında 120 kilometrelik bir güvenli bölge oluşturmak istiyor” dedi ve bunun daha sonra 444 kilometreye uzatılacağını söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, planlanan güvenli bölgeye ilişkin, “Güvenlik bölge 32 km derinliğe ve 444 km uzunluğa sahiptir. Irak sınırına kadar” ifadelerini kullanmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız