Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve 54 Bölge Eczacı Odası, bazı ilaç firmalarının, kamu kurum iskontolarını uygulamaktan kısmen ya da tamamen vazgeçtiğini belirterek bu durumun en çok kronik hastaları etkilediğine işaret etti. TEB, yaşanan sorunun eczacılar ile hastaları karşı karşıya getirdiğine dikkat çekerek “Gerekli çözüm, SGK ve ilaç firmaları tarafından sağlanmalı ve hastaların mağduriyeti acilen giderilmelidir” çağrısını yaptı.

Türk Eczacılar Birliği'nden SGK ve ilaç firmalarına: Ciddi anlamda endişe duyuyoruz

TEB ve 54 Bölge Eczacı Odası, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), geri ödeme listesindeki ilaçlar için belirlediği kamu kurum iskontosunu bazı ilaç firmalarının uygulamaktan vazgeçtiğini açıkladı. TEB ve 54 Bölge Eczacı Odası, yaptığı yazılı açıklamada, bazı ilaç firmalarının keyfi olarak böyle bir karar aldığını ve bu nedenle ilaçlarda oluşan fiyat farkını hastaların ödemek zorunda kaldığını kaydetti.

“SORUN ARTARAK DEVAM EDİYOR”

TEB ve 54 Eczacı Odası, konuyu defalarca gündeme getirmelerine rağmen sorunun çözüme kavuşturulmadığına ve artarak devam ettiğine dikkati çekti. Açıklamada, “Kronik hastalıklarda kullanılan çok sayıda ilaçta dahi kamu kurum iskontosu yapmayan bazı ilaç firmaları, şimdi de hayati önem taşıyan diyaliz ilaçlarında halk sağlığını tehdit eden bu tutumlarını sürdüreceklerini beyan etmişlerdir” denildi. TEB açıklaması şöyle:

“Sorunun devam etmesi halinde, kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların cebinden bu ilaçlar için aylık bin TL’yi bulacak fiyat farkları çıkacaktır. Bu durum hastalarımız için çok ağır bir yük demektir. İnsan sağlığını her türlü koşuldan üstün tutan bir mesleğin temsilcileri olarak, halkımıza sunduğumuz sağlık hizmetini sürdürülemez hale getiren bu sorunun devamı halinde, hastalarımızın ilaca erişimde yaşayacağı sıkıntılardan ciddi anlamda endişe duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Konunun tarafları SGK ile ilaç firmaları olmasına rağmen, yaşanan sorun eczacılar ile hastaları karşı karşıya getirmektedir. Gerekli çözüm, SGK ve ilaç firmaları tarafından sağlanmalı ve hastaların mağduriyeti acilen giderilmelidir. Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odaları olarak konunun takipçisi olacağımızı ve bu durumun sorumlularına karşı sessiz kalmayacağımızı ilan ediyoruz.”