birgün

17° AZ BULUTLU

SAĞLIK 28.08.2020 14:27

Türk Eczacıları Birliği: Artan grip aşısı talebine çözüm bulunmalı

Türk Eczacıları Birliği (TEB), grip aşısına yönelik talebin arttığına dikkat çekerek, grip aşısı tartışmalarının sona erdirilmesi için çağrı yaptı. TEB'in açıklamasında, “Konunun muhatapları bir an evvel bir araya gelerek aynı masada bu soruna ve artan talebe çözüm bulmalı” denildi.

Türk Eczacıları Birliği: Artan grip aşısı talebine çözüm bulunmalı

Haber Merkezi

Türk Eczacıları Birliği (TEB), grip aşısı tartışmalarının sona erdirilmesi için çağrı yaptı. TEB’in açıklamasında, “İçinden geçtiğimiz pandemi süreci, aşı konusunu her zamankinden daha önemli bir hale getirdi. Tüm dünya Covid-19 aşısını bekliyor ve bilim insanları aşı çalışmalarını sürdürüyor. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra ülkemizde pandemi dolayısıyla grip ve zatürre aşısına talep her geçen gün artmaktadır” denildi.

Grip aşısına talebin, pandemi sebebiyle geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl artacağına vurgu yapılan açıklamada, “Eczanelerde hasta ile eczacının karşı karşıya gelmemesi, toplum sağlığının zarar görmemesi ve sorunun krize dönüşmemesi adına yetkilileri önlem almaya davet ediyoruz. Konunun muhataplarının bir an evvel bir araya gelerek aynı masada bu soruna ve artan talebe çözüm bulması gerekmektedir” ifadelerine de yer verildi.

CİDDİ SIKINTILARIN YAŞANACAĞI AŞİKAR

“Vaka sayılarının yükselmesi ile beraber grip mevsiminin yaklaşması ise grip aşısı ve zatürre aşısı gündemine dair tartışmaları beraberinde getirdiğine” de dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

“65 yaş üstü ve kronik hastaların bu aşıları yaptırmaları son derece önemli. Dünya Sağlık Örgütü ve bilim insanları, risk grubunda olan kişilerin özellikle pandemi döneminde grip aşısı olması gerektiği uyarısında bulunuyor. Ülkemizde risk grubundaki kişilere grip ve zatürre aşıları ücretsiz bir şekilde yapılıyor. Grip aşısı konusunda geçtiğimiz yıllarda yaşanan tedarik sorununu göz önüne aldığımızda gerekli tedbirlerin bir an evvel alınmaması durumunda ciddi sıkıntılar yaşanacağı da aşikârdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol