Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 1 Mayıs Dünya Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, TBMM’nin sermaye ağırlıklı olduğunu belirtti, siyasi partilerin milletvekili adaylarına ilişkin ise “Biz bu ülkede işçi, işsiz, emekli, küçük esnaf, bu ülkenin yüzde 70'iyiz. Meclis'e girecek 3 işçi, esnaf, emekli yok. Ne konuşuyoruz biz şimdi? Tulum giymemişse, çiftçilik yapmamışsa, Meclis'te ne anlatacak” dedi.

Kaynak: AA
Türk-İş Başkanı Atalay'dan partilere eleştiri: Meclis'e girecek 3 işçi, esnaf, emekli yok
Fotoğraf: AA

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, Arif Nihat Asya Parkı'nda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve siyasi partilerin milletvekili adaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Atalay, TBMM hakkında “Sermaye ağırlıklı bir Meclis. Dün de öyleydi, ondan evvel öyleydi. Bunu değiştirmediğiniz müddetçe bu problemleri çözemeyiz. Bugün bununla ilgili milletvekili olacak durumum yok. İşveren olacak durumum yok. Türkiye'nin bütün alanlarından, bu Meclis'e işçi kökenli milletvekili sokmazsak sıkıntıları büyütmeye devam ederler” değerlendirmesinde bulundu.

14 Mayıs’ta yapılacak olan 28. Dönem Milletvekili Seçimleri’nde yer alacak siyasi partilerin adaylarına yönelik konuşan Atalay, “Bütün partilerin milletvekili listesini inceledim. Siz de incelediniz. Biz bu ülkede işçi, işsiz, emekli, küçük esnaf, bu ülkenin yüzde 70'iyiz. Meclis'e girecek 3 işçi, esnaf, emekli yok. Ne konuşuyoruz biz şimdi? Tulum giymemişse, çiftçilik yapmamışsa, Meclis'te ne anlatacak” diye konuştu.

700 binden fazla kamu işçisinin mali ve sosyal haklarının belirleneceği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne dair konuşan Atalay, “Yakışan neyse, arzumuz seçimden evvel bitirmek ama istediğimiz bir şey olmazsa bu meselenin içinde olmayız haberiniz olsun” diyerek kamu kurum ve kuruluşlarına çağrıda bulundu.

KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ ÇERÇEVE PROTOKOLÜ

Atalay, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü ile ilgili yarın görüşme yapılacağını aktararak şunları kaydetti:

“Yarın görüşsünler. Tekliflerini bir getirsinler. Buradaki kamu koordinasyon kurulu beraber müzakere edelim. Şube başkanlarımıza soralım. Yakışan neyse, arzumuz seçimden evvel bitirmek ama istediğimiz bir şey olmazsa bu meselenin içinde olmayız haberiniz olsun. TÜRK-İŞ, Türkiye'nin, mazlumun, haklının, işçinin, emekçinin yanında olmaya devam etmek mecburiyetinde. Türkiye yoksa Türk-İş de yok, A partisi de B partisi de yok. Onun için önceliğimiz Türkiye. İstediğiniz partiye oy verin ama Türkiye'den yana olmak durumundayız.”