Türk-İş, 2023 yılında uygulanacak asgari ücretin net 8 bin 506 lira olarak açıklanmasının ardından yaptığı açıklama, "Türk-İş 2023 yılı için belirlenen asgari ücretin, çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarını karşılamadığı görüşündedir" dedi. Asgari ücret belirlenmeden önce TÜİK'ten “çalışanların geçim şartları” konulu bir araştırma yapılması istendiği kaydedilen açıklamada, TÜİK'in bu konuda herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındığı ifade edildi.

Türk-İş: Belirlenen asgari ücret, çalışanın geçim şartlarını karşılamıyor
Fotoğraf: AA

Türk İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), 2023 yılında uygulanacak asgari ücretin oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafından net 8 bin 506 Türk Lirası olarak belirlenmesinin ardından yazılı bir açıklama yayınladı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay imzasıyla yapılan açıklamada, "Türk-İş 2023 yılı için belirlenen asgari ücretin, çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarını karşılamadığı görüşündedir" denildi.

"TÜİK ÇALIŞMA YAPMAKTAN KAÇINDI"

Asgari ücretin yürürlükte kalacağı dönem boyunca meydana gelecek fiyat artışlarının gerisinde kalmasının beklendiği ifade edilen açıklamada, çalışanların satın alma gücünü koruyacak tedbirlerin uygulanması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, Türk-İş'in asgari ücreti belirleme çalışmalarında 'çalışanların kendileri ve aileleri için insana yakışır bir gelir' elde etmek için çaba gösterdiği ancak bu talebin karşılanmadığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca Anayasada yer alan ve 'asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartlarının göz önünde bulundurulması' yönündeki hüküm gereğince Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) çalışma yapmasının talep eedildiği ancak TÜİK'in konuda bir çalışma yapmaktan kaçındığına dikkat çekildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimi adına görev yapan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsilcileri, bugünkü mevcut sosyal ve ekonomik şartlarda, 2023 yılı için belirlenen asgari ücretin, çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarını karşılamadığı görüşündedir. Kamuoyunun beklentisi de giderilmemiştir. Asgari ücretin yürürlükte kalacağı dönem boyunca meydana gelecek fiyat artışlarının gerisinde kalması söz konusudur. Ücretli çalışanların satın alma gücü bu nedenle azalmaktadır. Çalışanların satın alma gücünü koruyacak tedbirler uygulanmalıdır.

Asgari ücret çalışmalarında işçi kesimi öncelikle “çalışanların kendileri ve aileleri için insana yakışır bir gelir” elde etmeleri için çaba göstermiştir. Ancak bu talebimiz dikkate alınmamıştır. Yaklaşımımız işveren ve hükümet temsilcileri tarafından dikkate alınmış olsaydı, işçi kesiminin de onayıyla asgari ücretin oybirliğiyle tespit edilmesi ihtimali ortaya çıkabilirdi.

Asgari ücreti belirleme çalışmaları sadece ücretli kesimi değil toplumun tümünü yakından ve doğrudan ilgilendirmektedir. Kamuoyunun beklentisi maalesef karşılanmamıştır. Özelikle sendikasız işçilerin önemli bir bölümünün temel meselesi olan asgari ücretin işçi kesiminin savunduğu ilkeler çerçevesinde karara bağlanması, ülkemiz çalışma hayatı açısından önemli bir açılım sağlayacaktı.

Anayasada asgari ücretin tespitinde “çalışanların geçim şartları” göz önünde bulundurulması hükmü yer almaktadır. Ancak TÜİK bu konuda bir çalışma yapmaktan kaçınmıştır.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görev yapan işçi temsilcileri, bu görüş ve düşüncelerle çalışmalara katkı yapmış ve asgari ücretin bu çerçevede belirlenmesi için çaba göstermiştir. Ancak, bilimsel, objektif yöntemler ve güvenilir verilerle tespit edilen taban ücret olması gereken asgari ücret -bir kez daha- pazarlık konusu edilmiş ve karar oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafından belirlenmiştir. İşçi kesimi alınan karara katılmamıştır."

TÜRK-İŞ 9 BİN LİRA TEKLİF ETMİŞTİ

İşçi, işveren ve hükümet tarafından ortak karar ile 2023 yılı asgari ücretinin belirlenmesi hedeflenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısı 20 Aralık'ta yapılmıştı.

Toplantının ardından Türk-İş Başkanı Ergün Atalay basın mensuplarına yaptığı açıklamada, resmi tekliflerinin 9 bin lira olduğunu belirtmişti. Atalay bu rakamın kabul edilmesi durumunda imzayı atacaklarını, aksi halde masaya oturmayacaklarını söylemişti.

ASGARİ ÜCRET NET 8 BİN 506 LİRA OLARAK BELİRLENDİ

2023 yılında uygulanacak asgari ücret net 8 bin 506 TL, brüt 10 bin 8 TL oldu. Buna göre, net asgari ücret artış oranı Temmuz ayına göre yüzde 54,66 olarak gerçekleşti.