birgün

28° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 26.03.2020 09:35

Türk Telekom inşaatında sıfır önlem

Türk Telekom inşaatında sıfır önlem

İstanbul Zincirlikuyu’ndaki Türk Telekom binasının tadilatında çalışan bir işçi, “Şantiyede koşullar bir ay önce, yani virüsten önce nasılsa şimdi de aynı.

Değişen hiçbir şey yok, hiçbir önlem alınmıyor” dedi. Yaklaşık 150-200 işçinin çalıştığı şantiyede 60 yaşın üstündeki insanlara bile ücretli izin verilmediğini belirten işçi, şunları söyledi:

“Yanımızdaki Türk Telekom Genel Müdürlüğü bin çalışanının 900’ünü eve gönderdi, ya izindeler ya uzaktan çalışıyorlar. Ama bizi düşünen yok. Ücretli izin vermiyorlar, ‘Gelmek istemeyen gelmesin, çıkışını verelim’ diyorlar. Yemekhane en alt katta, ekmekler sepette açık halde, herkes elini daldırıp alıyor. Tabak, kaşık, çatal, hepsi ortak kullanım. 4 kişilik masalarda dip dibe oturuyoruz. İnşaatta dip dibe çalışıyoruz. İzin vermiyorsunuz, bari ücretsiz test yapın, her gün kontrol edilelim, dezenfektan koyun. Aksine 15 gün önce bir dezenfektan kutumuz vardı, onu da söktüler.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız