birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

'Türk uzay yolcusu' için kriterler açıklandı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bir Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmesi sürecini başlatıyoruz" demesinin ardından Sanayi Bakanlığı da söz konusu 'yolcunun' kriterlerini açıkladı.

GÜNCEL 23.05.2022 22:36
'Türk uzay yolcusu' için kriterler açıklandı AA
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı’nın ardından duyurduğu "Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu" projesiyle ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan "Türkiye uzay yolcusunu seçiyor" başlığıyla bir açıklama yapıldı.

Açıklamada "Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi başlıyor. Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu projesi start aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı olan 2023’te uzayda bir Türk olacak. Türk Uzay Yolcusu Uluslararası Uzay İstasyonu’na bilimsel araştırmalar için gönderilecek. Seçilecek 2 adaydan biri 10 gün süreyle istasyonda kalacak" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada adaylarda aranacak genel şartlar şöyle sıralandı:

►Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

►23 Mayıs 1977’den sonra doğmuş olmak,

►Kamu haklarından yasaklanmamış bulunmak,

►Yükseköğretim Kurumlarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Mühendislik, Fen Bilimleri/Temel Bilimler, Fen Bilimleri alanındaki Eğitim ve Tıp fakültelerinden birini bitirmiş olmak,

►Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak.

►Boy uzunluğu: 149,5-190,5 santimetre,

►Kilo: 43-110 kilogram.

Aday seçiminde bakılacak genel sağlık kriterlerinden bazıları şu şekilde:

►Her iki gözde doğal olarak veya gözlük/kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 görme keskinliğine sahip olmak,

►Renkli görme bozukluklarından herhangi birine sahip olmamak,

►Protez kullanmıyor olmak ve vücudunda platin/vida bulunmamak,

►Tüm eklemler için normal hareket açıklığına ve işlevselliğine sahip olmak,

►Kan basıncı/tansiyonu 155/95 altında olmak, kronik kalp ve damar sistemi rahatsızlığı olmamak,

►Panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, intihar düşüncesi, uyuyamamazlık (insomnia) veya diğer ağır kişilik bozukluklarından birini yaşamamış olmak,

►Alkol, uyuşturucu/uyarıcı madde veya ilaç bağımlılığı yaşamamış olmak,

►Karanlık, yükseklik, hız, kaza, kalabalık, boğulma/nefessiz kalma, dağınıklık, yalnızlık/izolasyon, kapalı/dar alan korkusu olmamak,

►Epilepsi, titreme (tremor), MS (multiple skleroz), inme (felç) gibi sinir sistemi rahatsızlıkları yaşamamış olmak.

BAŞVURU SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

"Adaylar, ilana başvuruda bulunmak için uzaya.gov.tr adresinden başvuru sistemine kaydolacak. Sistem yoluyla yapılan başvurular haricinde başvuru kabul edilmeyecek. Başvurular en geç 23 Haziran 2022 tarihi saat 20:23'a kadar yapılabilecek. Adaylar başvuruları esnasında Başvuru Sistemi’ne girmiş oldukları beyan ve belgelere göre değerlendirilecek. Girilen bilgi ve belgelerin herhangi birinde eksik veya yanıltıcı bilgi olması durumunda başvuru geçersiz sayılacak.

İlk aşamayı geçen başvuru sahiplerinin, sonraki değerlendirme aşamalarına geçebilmeleri için ek bilgi, belge, doğrulama, test, tetkik ve muayeneler talep edilecek. Mülakata çağrılacak adaylar, detaylı değerlendirme süreci sonrasında belirlenecek. Mülakat öncesinde veya sonrasında uygulanacak kapsamlı değerlendirme süreçlerinde elenen adaylar herhangi bir hak iddiasında bulunamayacak.

2 ADAY SEÇİLECEK

Tüm bu aşamaların sonucunda seçilen 2 aday TUA veya TÜBİTAK 10 yıl bünyesinde istihdam edilecek. Süreçle ilgili tüm gelişme ve duyurular, uzaya.gov.tr adresinden yapılacak."

ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU

Uluslararası Uzay İstasyonu, 1998 yılında Dünya yörüngesine yerleştirildi. Aradan geçen 24 yılda istasyona 150 milyar dolarlık yatırım yapıldı. İstasyonda, insan araştırmaları, biyoloji ve biyoteknoloji, fizik ve malzeme bilimleri, teknoloji geliştirme, dünya ve uzay bilimleri alanlarında 3 binden fazla deney gerçekleştirildi. Bugüne kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’’nu 20 farklı ülkeden çoğu bilim insanı 258 kişi ziyaret etti.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun