birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı'ndan Covid-19 açıklaması: Bazı hastanelerde yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, birkaç ay önce neredeyse tüm hastanelerde kapanan Covid-19 yoğun bakım servislerinin yeniden açılmaya başlandığını, hatta bazı hastanelerde şimdiden yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığını söyledi. Demirkıran, Covid-19 yoğun bakım doluluk oranlarında şu anda İstanbul'un başı çektiğini belirtti.

GÜNCEL 19.07.2022 11:41
Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı'ndan Covid-19 açıklaması: Bazı hastanelerde yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Yeni varyant BA 2.25'le birlikte Covid-19 vakaları hızlı bir artışra geçti. Türk Yoğun bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, yoğun bakım servislerinde yeniden Covid-19 alarmının başladığına dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Demirkıran, "Hastanelerde dahi hasta ya da hasta yakınlarının, hatta bazen sağlık personelinin maske kullanmadığına şahit oluyoruz. Sağlık personeli arasında da pozitiflik oranları artıyor. Avrupa'da hava yolu sektöründe ciddi bir aksama var. Çünkü Covid-19 pozitiflik oranları yer personelinde yüzde 50, uçuş personelinde ise yüzde 25'lere ulaşmış durumda. Aynı tehlike sağlık sektörümüz için de geçerli. Sağlık personeli arasında hastalığın yayılması nedeniyle sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşayabiliriz" dedi.

Prof. Dr. Demirkıran, bazı hastanelerde Covid-19 yoğun bakım dolduğu için hastaların diğer hastanelere sevk edildiğini belirtti.

"COVİD-19 YOĞUN BAKIMLAR SADECE 2 AY KAPALI KALABİLDİ"

2 ay önce Covid-19 yoğun bakımların tek tek kapandığını konuşurken bu kadar kısa sürede bu duruma gelindiğini belirten Prof. Dr. Demirkıran, şöyle devam etti:

"Birkaç ay içinde tekrar Covid-19 yoğun bakımları aktif olarak kullanmaya başladık ne yazık ki. Düşük kapasiteye getirdiğimiz Covid-19 yoğun bakımların bu kapasiteleri şu anda dolmaya başladı. Türk Yoğun Bakım Derneği'ne Türkiye'den gelen verileri değerlendirdiğimizde, Covid-19 için ayrılan yoğun bakımlardaki doluluk oranlarının gittikçe arttığını görüyoruz.

Hatta bazı hastanelerin Covid-19 yoğun bakım ve servislerinin dolduğu ve o hastanelere Covid-19 vakası kabul edemediklerini bizzat öğreniyoruz. Türkiye genelinde de ne yazık ki aynı durum geçerli. Hatta bu hafta ve önümüzdeki hafta içerisinde daha da artacağını düşünüyorum ne yazık ki. Şu anda şehirler açısından değerlendirdiğimizde ülkemizde İstanbul'da en fazla yoğun bakım hastası var gibi görünüyor."

"ÇOĞU KİŞİ KOVİD OLDUĞUNDAN HABERSİZ, MASKESİZ DOLAŞIYOR"

Yeni varyant nedeniyle hasta sayılarının hızla arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Demirkıran, belirtilerinde ciddiye alınmadığını kaydetti ve şunları söyledi:

"Çevrenizde gördüğünüz iki kişiden birinin olduğunu Covid-19 anlıyorsunuz. Bu dönemde en büyük karışıklığı da bu kişilerin bu olayı bir klima çarpmasına çoğunlukla bağlıyor olması. 'Klimanın karşısında durdum, soğuk içtim, soğuk yedim' gibi boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürüğü bunlara bağlamaları; test yaptırdıklarında ise pozitif çıkmalarını görüyoruz. Bu kişiler de aramızda dolaşıyorlar ve nasıl dolaşıyorlar? Maskesiz dolaşıyorlar!

Şu anda maske kullanımının da çok çok düştüğünü görüyoruz. Bu koşullarda bulaş olayları da kolayca gerçekleşir. Örneğin toplu taşımalarda maalesef öksüren hastalar, sekresyon çıkaranların, maskesiz olduklarını ben kendi gözlerimle de gördüm. Hiç kimsenin bu konuda bir tedbiri de yok. Hava yollarında da maske kalktı; uçağa bindiğinizde sadece birkaç kişide maske görüyorsunuz. Bu uzun tatil döneminden sonra, bir araya gelinen toplu eğlencelerden sonra, muhtemelen olgu sayıları daha da artacak."

"SAĞLIK PERSONELİ ARASINDA DA HASTA OLANLAR ARTIYOR"

Hastanelerde Covid-19 için ayrılan servislerin de hızla dolmaya başladığına işaret eden Prof. Dr. Demirkıran, "Şu anda Covid-19 için ayrılmış olan servisler doluyor. Senaryo yine daha önceki dalgalardaki gibi normal servislerin Covid-19 servisine de dönüşüne doğru gidiyor. Hastanelerde dahi maske takılmıyor. Hasta ve hasta yakınlarının maskesiz olduğunu görüyor ve uyarmaya çalışıyoruz. Hatta sağlık çalışanlarında da maalesef maske takmayanlar var. Onları da uyarmak zorunda kalıyoruz.

Şu an itibariyle Avrupa'da örneğin havayollarında uçuşlar aksıyor. Bunun en büyük nedeni, yer personelinin yüzde 50'si, uçuş personelinin ise yüzde 25'inin Covid-19 olması. Aynı durum sağlık sisteminde de geçerli olacaktır. Hemşireler, diğer sağlık personeli arkadaşlar, hekimlerimiz hastalandıkça, maalesef hastalara bakacak sağlık elemanı sayısı da düşecek ve hizmette de aksama ister istemez söz konusu olacak. Bu nedenle maske takmanın, aşılamanın ve dezenfeksiyon önemini bir kez daha tekrar vurgulamak istiyorum. Hatırlatma dozu gelmiş olanların mutlaka aşılarını yaptırması lazım. Hastalığın neredeyse ortadan kalktığının düşünülmesi ve bir rahatlama dönemine girilmesiyle hatırlatma dozları da yaptırılmıyor. Şu anda yoğun bakımlarda yaşlı hasta grubu ve risk grubu yüksek hastalar daha çok. Çünkü hatırlatma dozlarını yaptırmadıkları için daha ciddi bir risk altındalar" diye konuştu.

BAKAN KOCA, "CİDDİ BİR HASTANE YÜKÜMÜZ YOK" DEMİŞTİ

Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışıyla birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz" demişti.

(DHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol