birgün

29° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 18.02.2021 09:57

Türkçe pop’un deli kızı unutulmadı

Türkçe pop’un deli kızı unutulmadı

Türkçe pop müziğin “deli kızı” olarak bilinen söz yazarı Aysel Gürel, 13’üncü ölüm yıldönümünde sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarla anıldı.

Asıl adı Gönül Aysel Gürel olan söz yazarı ve oyuncu 7 Şubat 1929’da Sarayköy’de doğdu. Sinema oyuncusu Müjde Ar ile sinema ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar’ ın annesi olan Gürel, şarkı sözü yazarlığının yanı sıra edebiyat öğretmeni, tiyatro oyuncusu ve şairdi. Yakın çevresinde “Deli Aysel” olarak biliniyordu.

Türkçe pop müziğinde hit olmuş şarkıların bestecisi olarak tanınan Aysel Gürel’in ölümünden sonra evinde yirmi binin üzerinde şarkı sözü bıraktığı biliniyor. Sanatçının ölümünden sonra Burcu Güneş, Yonca Lodi, Tarkan gibi ünlü isimler Gürel’in yazdığı sözleri besteledi. Sanatçının ölümünden sonra Aysel’in isimli saygı albümü daha önce şarkılarını seslendiren sanatçılar tarafından söylendi.

Bilinmeyen şiirleri Sevda’da

Tekin Yayınevi, Gürel’in ölüm yıldönümünde sanatçının arşivinden seçtiği bilinmeyen şiirlerinin olduğu “Sevda” isimli kitabı yayımladı.

(İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol