birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Turkey approves bill on 'security cooperation' with Qatar

BİRGÜN DAİLY 07.06.2017 20:09
Turkey approves bill on 'security cooperation' with Qatar
Abone Ol google-news

At the general assembly of Turkey’s parliament today (June 7), a bill proposed for acceptance of a treaty signed between Turkey and Qatar back in 2 December 2015 was passed.

According to the treaty signed in Doha in 2015, the two countries agreed to cooperate in training of gendarme units in their countries, as it had been vowed in an earlier bilateral treaty on ‘security cooperation’ signed on 25 December 2001.

With the ratification of the treaty today, Turkey has taken a step to launch planning process for the coordination between the two countries in training of their security forces.

Turkey will now be able to deploy troops to Qatar.

While Turkey's president Erdoğan has vowed to provide help to Qatar amid the ongoing crisis, main opposition leader Kılıçdaroğlu warned the ruling party AKP to stay away from taking sides in this current conflict.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/turkiye-katar-anlasmasi-kabul-edildi-163394.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun