birgün

0° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 28.03.2017 09:51

Turkey’s eastern province of Hakkari declared as ‘special security zone’

Turkey’s eastern province of Hakkari declared as ‘special security zone’

Turkey’s southeast province of Hakkari, which borders both Iran and Iraq, has been declared as a ‘special security zone.’

In a statement released by the governor’s office, the city center and 24 border towns in the districts of Çukurca, Şemdinli, and Yüksekova will be considered as special security zones for 15 days, starting on March 29th at midnight.

According to the statement, entering the designated towns without permission will now be allowed until April 12th.

The measure is defined as ‘an effort of the state to ensure safety of the citizens in the face of terror threats.’

As the operations in the region have intensified within the past years, Hakkari has once again become one of the provinces where clashes between Turkey’s security forces and the PKK have begun to be frequent.

Last week, Turkey’s state run Anadolu Agency reported on the latest attack in the province where a Turkish soldier was killed and three were wounded as a result of rocket attacks by PKK.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/hakkari-ozel-guvenlik-bolgesi-ilan-edildi-152844.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol