birgün

24° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 12.04.2017 09:30

Turkey’s Erdoğan compares his experience during coup to a story of Prophet Mohammed

Turkey’s Erdoğan compares his experience during coup to a story of Prophet Mohammed

Appearing on a national TV show a few days ahead of the referendum, Turkey’s president Erdoğan talked about current state of affairs in the country.

When mentioning how the coup plotters could not manage to catch him in the hotel in Dalaman on the night of July 15 last summer, Erdoğan compared the incident to Prophet Mohammed’s story where he is told to have been protected from intruders through a miracle.

Erdoğan said: “So, it turns out that they (coup plotters) had come to Dalaman and searched our plane. However, very interesting things happened there. They had gone in to the airplane and looked around. And, we were not aware of that. You know, when our dear prophet was in Hira Cave, they (enemies) came. But a spider had spun a web at the entrance of the cave and the polytheists said ‘there is nobody here’ and they left. Now, they (coup plotters) also come and searchedthe plane but left when they did not see anyone (in our plane).”

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/erdogan-dan-skandal-peygamber-benzetmesi-155001.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol