birgün

9° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 24.07.2017 15:22

Turkey’s Erdoğan on a visit in Gulf in an attempt to defuse Qatar crisis

Turkey’s Erdoğan on a visit in Gulf in an attempt to defuse Qatar crisis

Reuters – 23 January 2017, Sunday

DUBAI - Turkish President Tayyip Erdoğan traveled to Saudi Arabia and Kuwait on Sunday, the Gulf states' official news agencies reported, as part of a diplomatic tour aimed at healing an Arab rift with Ankara's ally Qatar.

Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Bahrain and Egypt cut ties and imposed sanctions on Qatar last month, accusing it of supporting terrorism. Doha denies the charges.

The boycotting countries want Qatar to close down a Turkish base, curb relations with their arch-foe Iran and shutter the Al Jazeera TV channel. Kuwait is seeking to mediate in the crisis.

Saudi King Salman and Erdoğan discussed "efforts to combat terrorism and its sources of funding", the Saudi press agency reported, without elaborating.

Erdoğan arrived in Kuwait in the evening and is scheduled to visit Qatar to conclude the two-day trip.

Under a 2014 agreement, Ankara maintains a military base in Qatar which is set to eventually host as many as 1,000 troops.

The two countries also maintain ideological ties, as Erdogan's party has Islamist roots and Doha is a main backer of the Muslim Brotherhood, which its Arab opponents deem a terrorist organization.

Source: http://www.reuters.com/article/us-gulf-qatar-turkey-idUSKBN1A80MQ?il=0

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol