birgün

25° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 08.07.2017 20:23

Turkey’s HDP to join the final meeting of Justice March in İstanbul

Turkey’s HDP to join the final meeting of Justice March in İstanbul

Earlier on Thursday, Turkey’s second largest opposition party HDP (People’s Democratic Party) released a written statement supporting the Justice March and the final rally scheduled to take place in Maltepe district of İstanbul tomorrow (July 9).

According to reports of DİHA, HDP will also be joining the meeting in Maltepe with the slogan of ‘Justice for Everyone’.

‘We believe that all of the people of this country with conscious and reason; all political parties and civil society institutions; and, all unions and democracy forces hold the common view that initiatives for justice, democracy, equality, peace, and freedoms are urgently needed in our country. It is an indispensible obligation for us today to grow and strengthen the fight for democracy on grounds that are in line with universal human rights and freedom; rule of law; and international agreements’, the statement said.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/hdp-den-adalet-mitingi-aciklamasi-168622.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol