birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

Turkey's main opposition party CHP to request annulment of referendum

BİRGÜN DAİLY 18.04.2017 12:54
Turkey's main opposition party CHP to request annulment of referendum
Abone Ol google-news

Turkey’s main opposition party CHP (Republican People’s Party) will hold a meeting today (April 18) with the head of Supreme Board of Elections (YSK), Sadi Güven, to request annulment of the referendum on constitutional changes due to unlawful decision of the YSK to count unstamped ballot papers as valid.

CHP’s deputy chair Erdal Aksünger said: “There are reports from more than 10 schools (polling sites) listing cases of infringement during the polling process. Violations of rules were observed in 10900 sites out of 57000. The issue has reached a totally different level now. This is beyond personal complaints. People will also surely submit their complaints; they have the right to do so. Everybody would use their right to object...”

The decision of YSK, which is against the current law, was announced on the day of the referendum, April 16. Both CHP and HDP, along with numerous civil society groups, have stated their objections to the decision, considering it as a cause for the referendum to be annulled.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/chp-ysk-baskani-na-gidiyor-155913.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun