birgün

13° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 22.11.2016 10:07

Turkey’s PM states bill on child abuse will be further discuss at a parliamentary commission

Turkey’s PM states bill on child abuse will be further discuss at a parliamentary commission

Answering questions of journalists at İstanbul’s Atatürk Airport this morning (November 22), Turkey’s Prime Minister Binali Yıldırım has stated that the bill suggesting for child molesters to get impunity from punishment if they marry the victimized child will be further discussed in a commission, rather than being voted on at Parliament floor today, due to major reactions against it.

Parts of the statements of PM are as the following: “There is no pardoning of the rapists; this is a bleeding wound. We must see it… Some have managed to create confusion among the public about this issue... If the opposition brings forth another proposal, we are going to take this into consideration. For now, the bill is taken to the commission.”

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/binali-yildirim-tasariyi-komisyona-aliyoruz-136583.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol