birgün

30° AZ BULUTLU

Turkey's PM struggles to write correctly

BİRGÜN DAİLY 09.06.2017 17:33
Turkey's PM struggles to write correctly
Abone Ol google-news

Turkey’s Prime Minister Binali Yıldırım attended an end of the academic year program at Ankara’s Cebeci Middle School. As it took him minutes to write a short message to students correctly on the smart board, teachers around him interfered, trying to help him correct his writing mistakes.

As the video, which was broadcasted live, got viral on social media, main opposition CHP’s MP Ali Haydar Hakverdi shared a post on his personal twitter account saying: “The prime minister has been trying to write a sentence for the past 10 minutes with the help of 3 people on live broadcast. Unfortunately, these men are ruling the country!”

In the video, as the people around Yıldırım try to tell him his mistake, he first crosses off the correct part of his sentence.
This is not the first time when PM Yıldırım was caught on camera struggling to write something correctly. Last year, at the beginning of the school year, he again appeared in a similar video where he could not spell his words correctly on the white board during a visit to a school.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/bir-karne-gunu-klasigi-ve-binali-yildirim-10-dakikada-yazdi-163728.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun