birgün

16° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 14.02.2017 14:47

Turkey’s president Erdoğan: ‘Those saying ‘no’ to presidential system are on the side of July 15’

Turkey’s president Erdoğan: ‘Those saying ‘no’ to presidential system are on the side of July 15’

Before taking off for his visits to Gulf States Bahrain, Saudi Arabia, and Qatar on February 12th, Turkey’s president Erdoğan answered journalists’ questions about the upcoming referendum at İstanbul’s Atatürk airport.

Targeting the opponents of the proposed presidential system in the country once again, Erdoğan said: “April 16th will be the answer for July 15th. Those who are saying ‘no’ are taking sides with plotters of July 15.”

Erdoğan also commented on Operation Euphrates Shield in northern Syria and said Turkey’s armed forces will be ‘headed to Raqqa once Al Bab is completely wiped out of ISIL forces.’

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/erdogan-hayir-diyenler-15-temmuz-un-yaninda-146599.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol