birgün

15° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 15.06.2017 23:59

Turkey summons US ambassador to Ankara over warrants of arrest issued against Erdoğan’s guards

Turkey summons US ambassador to Ankara over warrants of arrest issued against Erdoğan’s guards

On Thursday (June 15), Turkey’s Ministry of Foreign Affairs called US ambassador to Ankara, John Bass, in response to the warrants of arrest issued by US authorities against 12 members of president Erdoğan’s security team who were involved in a brutal attack on protesters in DC earlier in May.

Ambassador Bass was summoned by Turkey’s officials for talks over this legal action against the guards. In a written statement released after the talks, the Ministry of Foreign Affairs of Turkey said it has been communicated with the ambassador of USA to Turkey that ‘citizens of Turkey cannot be held responsible for what happened since it would not have taken place if necessary security precautions had been taken by US authorities.’

The decision to issue a warrant of arrest against the president’s security detail is ‘unacceptable since it is obviously not a result of an impartial and independent investigation’, the ministry’s statement said.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/abd-buyukelcisi-disisleri-bakanligi-na-cagrildi-164957.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol