birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 04.04.2018 15:47

Turkish Lira again plunges to over 4.0 against US dollar

Turkish Lira again plunges to over 4.0 against US dollar

The Turkish Lira has once again weakened against the U.S. dollar and the euro amid worries over a trade war and a series of geopolitical and economic risks.

The lira touched over 4.0274 against the dollar and 4.9481 against the euro on April 4.

The loss in the Turkish currency’s value came after China plans to impose tariffs on more than 100 different American products with a trading value of over 50 billion dollars, swiftly firing back at the U.S. just hours after the Trump administration made similar proposals.

The latest weakening trend also came one day after official data showed the country’s annual inflation rate was still above 10 percent.

According to analysts, Turkey’s high inflation and current account deficit, as well as an escalation in its geopolitical risks, have played a key role in pushing down the lira’s value.

The lira has weakened nearly 5.0 percent against the dollar since the start of the year and nearly 10 percent against South Africa’s rand.

(DHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol