birgün

1° PARÇALI BULUTLU

Türkiye, ABD ile Rusya arasında kaldı: S-400 gerginliği sürüyor

Türkiye ile Rusya’nın anlaşmaya vardığı S-400 hava savunma sistemi, sadece Türkiye Hava Sahası güvenliği için devreye girecek. Sistemin NATO hava savunma sistemine entegre edilmeyeceği ifade edilirken ABD sistemin uyumsuzluğunun altını çizdi

DÜNYA 16.07.2017 08:22
Türkiye, ABD ile Rusya arasında kaldı: S-400 gerginliği sürüyor
Abone Ol google-news

ANKARA ile Moskova arasında S-400 hava savunma sistemi anlaşmasına dair süreç ilerlerken, Türk kaynaklar, söz konusu sisteme Türkiye’nin kendi bağımsız güvenliği için ihtiyaç duyulduğunu, bu durumun NATO’nun güvenliği açısından bir sıkıntı yaratmasının söz konusu olmadığını savundu. Aynı kaynaklar, S-400’ler nedeniyle Türkiye’nin NATO güvenliğinin dışına çıkarılacağı iddialarının da “uydurma haberler” olduğunu söylediler.

İlk teslim 2019’da
Türkiye’nin, NATO üyesi olmasının, geniş yelpazeli dış politika izlemesine veya NATO üyesi olmayan bir ülkeden füze sistemi satın almasına engel olmadığı da vurgulandı. İki ülkenin savunma bakanlarının imzasından sonra yürürlüğe girecek olan anlaşma uyarınca 2.5 milyar dolar karşılığında alınacağı belirtilen sistemin konuşlanması iki aşamalı olacak. Anlaşma uyarınca ilk iki sistem 2019’da Türkiye’ye teslim edilecek. Bu sistemler konuşlandıktan sonra Türkiye ile Rusya diğer iki sistemi ortak üretecek.

Kısıtlama yok
400 kilometrelik azami menzile ve 50 kilometrenin üstünde irtifa yeteneğine sahip S-400 sistemi, Türkiye Hava Sahası’nı balistik füzeler, uçaklar ve insansız hava araçlarına karşı koruyacak. Rusya sistemin koruyacağı alanlarla ilgili herhangi bir kısıtlama getirmediği için Türkiye’nin özellikle güvenlik açısından en riskli olan Kuzeydoğu (Ermenistan), Doğu (İran), Güney (Suriye) ve Güneydoğu (Irak) bölgeleri de S-400’lerin koruma sahası içinde olacak.

24 batarya, 96 füze
Türkiye ile Rusya arasında S-400 hava savunma füzesi sisteminin teslimatı anlaşmasının ne zaman imzalanacağı henüz belli olmazken, görüşmelere konu olan füze sayısı ise netleşti. Söz konusu anlaşmada 2.5 milyar dolar (8.9 milyar TL) 2 batarya için değil, 2 bölük füze sistemi için ödenecek. Rus savunma sanayisi yetkililerinin verdiği bilgilere göre bir füze bölüğünde 12 batarya yer alıyor. Dolayısıyla satın alınacak S-400 füzeleri 24 batarya ve toplam 96 uzun menzilli füzeden oluşacak. Her bölüğün ayrıca birer radar ve komuta merkezi aracı bulunuyor.

***

Teknik anlaşma tamam
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, haziran ayında ülkesinin Türkiye'ye S-400 bataryaları sevk etmeye hazır olduğunu söylemişti. Rusya'nın devlet savunma sanayi şirketi Rostec'in genem müdürü Sergey Çemezov da yine haziranda yaptığı bir açıklamada, Rusya ve Türkiye'nin S-400 sözleşmesinin teknik konuları üzerinde anlaşmaya vardığını söylemişti.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz de önceki gün Sputnik'e verdiği demeçte, S-400 görüşmelerinin olumlu ilerlediğini belirtip Türkiye'nin NATO üyeliğinin bu ülkeye savunma sistemi sevk etmeye engel olmayacağını kaydetmişti.

***

Çin’le anlaşma iptal edilmişti
Türkiye 2015’te, Çin’in kazandığı bir uzun menzilli füze ihalesini iptal etmişti. 3 milyar 400 milyon dolar tutarındaki bu anlaşma, Türkiye tarihinin en büyük savunma ihalesiydi ve ABD ile diğer NATO üyesi ülkeleri endişelendirmişti. Türkiye daha sonra kendi füze sistemini geliştirmeyi düşündüğünü açıklamış fakat sonra Rusya’dan S-400 füzeleri alımı konusu gündeme gelmişti.

***

ABD’den üstü kapalı uyarı
ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alıp almayacağına bağımsız bir biçimde karar vereceğini söyledi. Mattis, Pentagon'da bir gazetecinin, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri almasını ABD'nin onaylayıp onaylamadığı yönündeki sorusu karşısında, "Bu, Türkiye'nin bağımsız bir biçimde vereceği bir karar" dedi.

Soru işaretleri var
Mattis, bir NATO ülkesi olmasına karşın Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 almayı planlamasının, Türkiye ve ABD arasında bir gerilime neden olup olmadığı sorusu karşısındaysa, Türkiye'nin Rusya'dan hava savunma sistemleri alması halinde bu sistemlerin NATO'nun kendi sistemleriyle uyumlu olup olmayacağının soru işaretleri yarattığını söyledi.

Uyumlu olmayacak
"Bu sistemler NATO'nunkilerle hiçbir zaman uyumlu olmayacak" diye devam eden Mattis, şunları söyledi: "Türkler gerçekten S-400 füzeleri alacak mı? Bu sistemleri sadece bir bölgede mi kullanacaklar? Bu soruların cevaplarını beklemek gerek."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol