birgün

7° AÇIK

SAĞLIK 06.01.2021 14:34

Türkiye aşı temin eden ülkeler arasında 53. sırada

TTB, 2011 yılında kapatılan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün yeniden açılması için bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Türkiye’nin Covid-19 aşısı aşı temin eden ülkeler arasında 53’üncü sırada olduğu” da belirtilerek “Kendi aşımızı üretebilmeliyiz” denildi.

Türkiye aşı temin eden ülkeler arasında 53. sırada

Haber Merkezi

Türk Tabipleri Birliği (TTB), “Sağlıkta Dönüşüm Projesi” kapsamında 2011 yılında kapatılan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün yeniden açılması ve aşıda dışa bağımlılığın yerine yeniden toplumsal bir aşı politikasının belirlenmesi amacıyla bir basın açıklaması düzenledi.

“Refik Saydam Hıfzıssıhha Kurumu bağımsız yapısıyla yeniden açılmalıdır” denilen açıklamada, “İktidarın 2002 yılından itibaren uyguladığı ‘Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nin sağlıkta yıkıcı etkisinin sonucu olarak, 100 yıldan daha fazla tarihi geçmişleri olan Ankara ve İstanbul’da eğitim veren ve toplumun sağlığına hizmet eden köklü hastaneler, şehir-şirket hastanelerinin rantı uğruna kapatılmıştır. Bu olumsuzluklardan birisi de süreçte atıl hale getirilen Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün 2011 yılında tümüyle ortadan kaldırılmasıdır. Bunun sonucu olarak toplumsal aşı politikamız ve aşı üretimimiz büyük ölçüde ortadan kalkmış, tamamen dışa bağımlı bir duruma dönüşmüştür” ifadeleri yer aldı.

TÜRKİYE 53. SIRADA

Sağlık Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesinde aşı çalışmalarına ayrı bir bütçe ayrılmadığına da vurgu yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Pandemi sürecinin yönetilemediği açıktır. Şimdi aynı sorun aşıda yaşanmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından sadece tek bir firma ile anlaşma yapılmış, getirileceği iddia edilen 50 milyon aşı sadece 25 milyon vatandaşımız için yeterli olacakken, bu miktarda aşının gelip gelmeyeceği ve gelirse kalan 58 milyon vatandaşımızın aşı olup olmayacağı veya nasıl olacağı da belli değildir. Dünyada birçok ülke farklı firmalardan ve nüfuslarından daha fazla aşı temin etmişken Türkiye aşı temin eden ülkeler arasında ne yazık ki 53. sıradadır. Bu durumun ileride aşı karaborsası oluşturma riski de mevcuttur. Tüm bunların önüne geçilebilmesi için aşı konusunda tam şeffaf bir politika izlenmelidir.”

turkiye-asi-temin-eden-ulkeler-arasinda-53-sirada-825651-1.

KENDİ AŞIMIZI ÜRETEBİLMELİYİZ

“Pandemide yaşadığımız bu zorlukları bir daha yaşamamak için yabancı sermayeye bağımlı olmadan kendi aşımızı kendimiz üretebilmeliyiz. Ülkemizin yıllarca aşı ihtiyacını karşılamış olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Kurumu gerekli donanım sağlanarak tekrar açılmalıdır” denilen açıklamada Sağlık Bakanlığı’na Covid-19 aşılarıyla ilgili de şu sorular yöneltildi:

-Aşı firmaları ile yapılan anlaşmalar basınla ve toplumla paylaşılacak mıdır?

-Aşılar doğrudan firmadan mı alınmıştır, yoksa aracı firma var mıdır?

-Aşılar kaç parti halinde, ne zaman gelecektir?

-Aşıların geliş aralıkları ne kadar sürededir?

-Aşılar ne zaman yapılmaya başlanacaktır?

-Aşıların kimlere ne zaman yapılacağı programı var mıdır?

-Aşıların saklanması için yeterli hazırlıklar yapılmış mıdır?

-Aşıların dağıtımı nasıl yapılacaktır?

-Aşı merkezleri kurulacak mıdır?

-Günlük ne kadar doz aşılama yapılacaktır?

-Aşılar nerelerde yapılacaktır?

-Aşılar gelinceye kadar saklanma koşulları Çin Sağlık Bakanlığı veya ülkemiz Sağlık Bakanlığı tarafından mı sağlanacaktır?

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol