birgün

29° AZ BULUTLU

Türkiye Barolar Birliği'nden müzik yasağının iptali için Danıştay'a başvuru

Türkiye Barolar Birliği, müzik yayın yasağının iptali için Danıştay'a başvuruda bulunduğunu kaydederek, "İptali istenen Genelge yürürlükte kaldığı sürece, kamu yararı ile bireylere anayasal hak olarak verilen bilim ve sanat hürriyeti, sanatın ve sanatçının korunması ilkesi zedelenecektir" açıklamasını yaptı.

GÜNCEL 18.05.2022 15:49
Türkiye Barolar Birliği'nden müzik yasağının iptali için Danıştay'a başvuru
Abone Ol google-news

Türkiye Barolar Birliği (TTB), müzik yayın yasağının iptali için Danıştay'a başvuruda bulunduğunu duyurdu.

TBB'den yapılan açıklamada, "Türkiye Barolar Birliği, İçişleri Bakanlığı tarafından 10.05.2022 tarihinde valiliklere gönderildiği duyurulan ve 'müzik yayın yasağını saat 01.00 olarak belirleyen' genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile Danıştay’a dava açmıştır" denildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Bilindiği üzere, müzik yayını saatlerine sınırlama uygulaması, koronavirüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından farklı tarihlerde getirilmiştir. Dava konusu Genelge’nin yayımı tarihinde, koronavirüs tedbirlerinin uygulanması durumu ortadan kalktığından, varlık amacında “halk sağlığının korunması” ve “kamu yararı” gibi nesnel ölçütler bulunmayan Genelge’nin amaç yönünden hukuka aykırı olduğunun kabulü gerekmektedir."

TBB'nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Öte yandan ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde, müzik saatlerinin belirlenmesi konusunda yetkili kurum, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olup, davalı Bakanlığın konuya ilişkin herhangi bir sorumluluğu, görev ve yetkisi bulunmamaktadır. İptali istenen Genelge yürürlükte kaldığı sürece, kamu yararı ile bireylere anayasal hak olarak verilen bilim ve sanat hürriyeti, sanatın ve sanatçının korunması ilkesi zedelenecektir."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol