birgün

23° AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 21.02.2020 09:53

Türkiye'de yok olma tehlikesindeki dillerden şarkılar

Dünya Anadil Günü için DHİBRA'ın hazırladığı 'yerüstünden sesler dilin kapıları' çalma listesini sizlerle paylaşıyoruz

Türkiye'de yok olma tehlikesindeki dillerden şarkılar

Bugün Dünya Anadil Günü, dünya üzerinde 6 bin dilden 2 bin 473 üzerinde dil yok olma tehlikesi altında. UNESCO farkındalık yaratmak için bundan 20 yıl önce 21 Şubat'ı Dünya Anadil Günü olarak ilan etti.

UNESCO Dünya Tehlike Altındaki Diller Atlası'na göre Türkiye'de 18 yok olmuş veya yok olma tehlikesi altında olan dil olduğunu gösteriyor. Bunlardan Ubik, Mlahso ve Kapadokya Yunancası tamamen yok olmuş durumda. Hertevin ise yok olmak üzere.

Bu dilleri Ladino ve Gagavuzca dilleri takip ediyor. Bunlar da UNESCO listesinde ciddi olarak tehlikede olan diller arasında. Romanca, Batı Ermenicesi, Hemşince, Lazca, Pontus Yunancası, Abazaca, Suret de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan dillerden.

UNESCO; Adigece, Abhazca, Kabar-Çerkes dilleri ve Zazaca'yı da "kırılgan" diller kategorisinde görüyor.

Dil Hakları İzleme Belgeleme ve Raporlama Ağı (DHİBRA) Uluslararası Anadili gününü hep beraber kutlamak üzere hazırladıkları Türkiye’nin farklı dillerinden oluşan şarkıların yer aldığı 'yer üstünden sesler dilin kapıları' isimli bir müzik listesini paylaştı.

Listede Türkiye'de yok olma tehkilesi ile karşı karşıya olan dillerden şarkılar yer alıyor.

Keyifli dinlemeler...

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız