birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 14.07.2021 12:28

Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a 500 milyon dolarlık kredi

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a 500 milyon dolar kredi sağlamasına ilişkin anlaşma Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a 500 milyon dolarlık kredi

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a 500 milyon dolar kredi sağlamasına ilişkin anlaşma Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kuzey Kıbrıs’ta kamu ve maliye sektörün yeniden yapılandırılmasında ve anlaşmada öngörülen diğer alanlarda kullanılacak olan kredi için Reuters'ın LIBOR sayfasında yayınlanan 6 aylık ABD doları LIBOR oranı üzerinden faiz ödemesi yapılacak.

Faiz ödemeleri kredi imza tarihinden 6 ay sonra başlamak üzere 6 aylık dönemler itibarıyla yapılacak. Anapara ödemesi ise kredi imza tarihinden 36 ay sonra başlamak üzere altışar aylık 14 eşit taksitte ödenecek.

Milletlerarası Antlaşma başlığıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda, "Türkiye Cumhuriyeti tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 500 milyon dolar tutarına kadar kredi sağlanmasına ilişkin olarak 24.06.2021 tarihinde imzalanan ekli Kredi Anlaşmasının yürürlüğe girmesine karar verilmiştir” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol