birgün

25° PARÇALI BULUTLU

Türkiye destekli SMO, Suriye'nin kuzeyinde 2 bin kişiyle tatbikat yaptı

Türkiye'nin güney sınırlarında yeni bir askeri operasyon gerçekleştirebileceğine ilişkin açıklamaların ardından 'Suriye Milli Ordusu' 2 bin mensubunun katılımıyla Suriye'nin kuzeyinde askeri bir tatbikat gerçekleştirdi.

DÜNYA 02.06.2022 15:19
Türkiye destekli SMO, Suriye'nin kuzeyinde 2 bin kişiyle tatbikat yaptı
Abone Ol google-news

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO), 2 bin mensubunun katılımıyla Suriye'nin kuzeyinde askeri tatbikat gerçekleştirdi. SMO 2. Kolordu Özel Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen tatbikata, 2 bin SMO unsuru ve 150 askeri araç yer aldı.

SMO tarafından üretilen zırhlı araçların da yer aldığı tatbikata, Suriye muhalefetinin 'Geçici Hükümeti Savunma Bakanı' Hasan Hamadi, 'Özel Kuvvetler Komutanı' Seyf Ebu Bekir ve 'SMO komutanları' katıldı.

turkiye-destekli-smo-suriye-nin-kuzeyinde-2-bin-kisiyle-tatbikat-yapti-1023630-1.

Havan mermisi, roketatar, ısı güdümlü füze ve uçaksavar mermilerin kullanıldığı tatbikatta tank atışları yapıldı, SMO tarafından üretilen İHA da keşif uçuşu yaptı.

turkiye-destekli-smo-suriye-nin-kuzeyinde-2-bin-kisiyle-tatbikat-yapti-1023631-1.

MGK'DEN OPERASYON SİNYALİ ÇIKMIŞTI

26 Mayıs'ta gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) sonuç bildirisinde "Güney sınırlarımızda icra edilen ve edilecek harekatların komşularımızın toprak bütünlüğünü hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyacının gereği olduğu belirtilmiştir," ifadeleriyle yeni askeri harekatların sinyali verilmişti.

'Suriye'ye operasyon' gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Akar da "Ülkemizi korumak ve kollamak için bazı müdahaleler yapmak mecburiyetinde olduğumuzu görüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol