birgün

27° AÇIK

Türkiye Emekliler Derneği: Maaş hesaplama sistemi değişmeli, 1500 lirayla geçinenler var

Emekli maaşlarındaki hesaplamanın 'gösterge sistemi'yle yapılması gerektiğini belirten Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, maaşların düşüklüğünden şikayetçi olduklarını söyledi.

EKONOMİ 17.10.2021 12:59
Türkiye Emekliler Derneği: Maaş hesaplama sistemi değişmeli, 1500 lirayla geçinenler var
Abone Ol google-news

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli maaşı hesaplanmasında gösterge sistemine geçilmesini ve yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 70'e yükseltilmesini istedi.

Anadolu Ajansı'na konuşan Ergün, mevcut emekli aylığı hesaplama sisteminin, emeklileri mağdur eden bir yapıda olduğunu söyledi. Ergün, 2000 öncesi dönemde asgari ücretle çalışan işçilerin net asgari ücretin üzerinde emekli aylık aldığını belirtti ve şöyle konuştu:

"Geçmişte 4447 ve 5510 sayılı kanuni düzenlemelerle asgari aylık bağlama oranı yarı yarıya düşürüldü. Bunun sonucu olarak emekli aylıkları da aynı oranda azaldı. Bugün asgari ücret üzerinden SGK primi yatırılan çalışanlar, emekli olduklarında asgari ücretin çok altında aylık aylıyor. Emekli aylığı hesaplanmasında gösterge sistemine geçilmeli ve mevcutta yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranı, yüzde 70'e yükseltilmeli."

1500 LİRAYLA GEÇİNENLER VAR

Ergün, emekli aylığı bağlama oranının yüzde 70'ten yüzde 35'e düşürülmesinin en çok asgari ücretli çalışanları mağdur ettiğine dikkat çekti. 1500 lirayla geçinmeye çalışan emekliler olduğunu söyleyen Ergün şöyle devam etti: "Maalesef bugün emekli olan çok sayıda kişiye, asgari ücretin oldukça altında aylık bağlanıyor. Yaşadığımız yüksek enflasyon nedeniyle insanların asgari ücretle dahi geçinmekte zorlandığı bu ortamda, emeklilerimiz 1500 ila 2 bin lira civarındaki aylıkla tüm ay geçinmeye çalışıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin'in geçen gün katıldığı bir programda 'Hem sendikalar kanunumuz hem iş kanunumuz hem de toplu özleşme kanunumuz. Bütün bu mevzuatı yenilememiz lazım' şeklindeki açıklamasını olumlu buluyoruz. Emekliler olarak, sayın Bakan'dan emekli aylığı bağlama hesaplamasında da taleplerimizin dikkate alınmasını ve değişikliğe gidilmesini talep ediyoruz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun