birgün

5° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 26.11.2020 01:19

Türkiye, günlük vaka sayısında dünyada 5'inci, Avrupa'da 1'inci sırada

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki günlük vaka sayılarını paylaştı. Buna göre, Türkiye, günlük vaka sayısında dünyada 5'inci, Avrupa'da ise 1'inci sırada yer aldı.

Türkiye, günlük vaka sayısında dünyada 5'inci, Avrupa'da 1'inci sırada

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aylar sonra ilk kez vaka sayılarını paylaştı. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) en son sabah saat 10.00'da güncellediği verilerine göre Türkiye, günlük vaka sayısında dünyada 5'inci, Avrupa'da ise 1'inci sırada yer aldı.

Türk Tabipleri Birliği, "Yurttaşlara yalan söyleyerek, gerçeği saklayarak algılarla pandeminin yayılmasına neden oldunuz" diyerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya istifa çağrısı yaptı.

Son 24 aatte 28 bin 351 vaka tespit edildiğini açıklamasının ardından DSÖ’nün tüm dünyaya ilişkin dünkü verilerine kıyasla, Türkiye'de Avrupa'da 1'inci, dünyada ise 5'inci sırada.

İMAMOĞLU: HAKİKATİ KONUŞMAKTAN KORKMAMAK EN DOĞRU YOLDUR

Bakan Koca'nın açıklamasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden, "Hakikati konuşmaktan korkmamak en doğru yoldur. Sayın Fahrettin Koca’nın bugün açıkladığı şeffaf vaka sayısı verilerinin pandemi mücadelesinde ülkemizin daha sağlıklı günlere kavuşmasında bir kilometre taşı olması umuduyla" açıklamasını yaptı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız