birgün

26° AÇIK

DÜNYA 21.07.2020 15:47

Türkiye için üretilen F-35’leri ABD satın alacak

S-400 hava savunma sistemlerini satın alması nedeniyle F-35 programından çıkarılan Türkiye için üretilen uçaklar, ABD Hava Kuvvetleri envanterine kaydediliyor.

Türkiye için üretilen F-35’leri ABD satın alacak

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının ardından ABD Savunma Bakanlığı, bir yıl süren spekülasyonun ardından Türkiye için üretilen F-35’lerin akıbeti hakkında kararını verdi.

ABD Hava Kuvvetleri, Lockheed Martin’le yaptığı 862 milyon dolarlık bir anlaşmanın parçası olarak, Türkiye için üretilen sekiz F-35 savaş uçağını satın alacak.

Anlaşma ayrıca ABD için üretilen altı F-35A ve Türkiye için üretilen F-35’in ABD konfigürasyonuna uygun şekilde modifikasyonunu da içeriyor.

Türkiye, yüz adet F-35 savaş uçağı satın almayı planlıyordu. Ancak Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini satın aldığı için geçtiğimiz yıl F-35 programından çıkarılmıştı.

Türkiye’nin ilk F-35’i üretilmiş, pilot ve bakım görevlileri ABD’de uçağa dair eğitim alıyordu. Üretilen bu uçak, Türkiye’ye teslim edilmemişti.

Lockheed Martin, geçen günlerde F-35 programının internet sitesinde bulunan "Küresel Katılımcılar" listesinden Türkiye'yi çıkarmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız