birgün

27° AZ BULUTLU

SİYASET 04.09.2020 14:30

"Türkiye ile Yunanistan arasındaki görüşmelerde henüz sonuca ulaşılamadı"

NATO tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasında teknik görüşmelerin başladığı ancak henüz bir mutabakata varılamadığı belirtildi.

"Türkiye ile Yunanistan arasındaki görüşmelerde henüz sonuca ulaşılamadı"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunansitan arasındaki gerilimi dindirme amacıyla yürütülen görüşmelere ilişkin açıklama yaptı.

Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasında teknik görüşmelerin başladığını, henüz bir mutabakata varılmadığını açıkladı. NATO Genel Sekreteri, “Gerilimi düşürmek için henüz herhangi bir sonuca ulaşılamadı. Teknik görüşmeler askeri düzeyde NATO'daki subaylar arasında başladı” dedi.

Genel Sekreter, Atina yönetiminin, NATO'nun teknik görüşmeler yapmak üzere Türkiye ve Yunanistan'ın mutabakata vardığı yönündeki açıklamasını yalanladığı hatırlatılınca, şöyle konuştu:

‘BUNLAR TEKNİK GÖRÜŞMELER’

"Türk ve Yunanistanlı liderlerle yaptığım görüşmelerden sonra iki müttefik ülke burada, NATO'da teknik görüşmeler için bir araya geldiler bile. Bu görüşmelerin amacı askeri çatışmayı önleyecek mekanizmalar oluşturulması. Doğu Akdeniz'de kaza riskini düşürmek için henüz bir mutabakata varılmadı. Bunlar Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıklarla ilgili müzakereler değil, teknik görüşmeler. Bunlar Almanya öncülüğündeki siyasi ara buluculuk çabalarını tamamlayacak çalışmalardır."

NATO'nun ‘sorunların çözümü konusunda önemli bir platform’ olduğunu savunarak, askeri teknik görüşmelerin NATO'da başladığını tekrarlayan Stoltenberg, “Doğu Akdeniz'de çok sayıda gemi bulunduğu için çatışmayı önleyecek mekanizmaları geliştirme konusunda teknik görüşmelere başlama ihtiyacımız vardı” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız