Ankara'nın talebi üzerine NATO'ya katılım için Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında yürütülen üçlü mekanizma toplantıları iptal edildi.

Türkiye-İsveç-Finlandiya görüşmeleri süresiz şekilde iptal edildi

İsveç ve Finlandiya ile düzenlenen NATO'ya katılım için üçlü mekanizma toplantıları, Ankara'nın talebi üzerine ileri bir tarihe ertelendi

Habertürk'ün aktardığına göre, karar Türkiye'nin talebi üzerine alındı. Bir sonraki toplantının şubat ayında Brüksel'de yapılması planlanıyordu.

Türkiye'nin "teröre destek verdikleri" gerekçesiyle NATO'ya katılımlarına itiraz ettiği İsveç ve Finlandiya ile Üçlü Muhtıra imzalamış, bu çerçevede kurulan Daimi Ortak Mekanizma ilk toplantısını Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştirmişti.

Daha önce Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, "Türkiye ile görüşmeye ortam sakinleştikten sonra devam etmek en iyisi. Finlandiya'nın NATO sürecinde İsveç olmadan ilerlemesi olmaz" açıklamasını yapmıştı.

İSVEÇ İLE İPLER GERİLMİŞTİ

İsveç'te Türkiye Büyükelçiliği önünde aşırı sağcı bir siyasetçinin Kuran yakmasına, İsveç hükümetinin müdahale etmemesi iki ülke arasında büyük bir krize neden oldu.

Türkiye'de hükümet ve muhalefet Kuran yakılmasına sert tepki gösterdi.

ERDOĞAN: HERHANGİ BİR DESTEK GÖREMEYECEK

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada “İsveç Müslümanların dini inancına saygı gösteremiyorsa bizden NATO konusunda herhangi bir destek göremeyecek” demişti.