birgün

28° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 06.04.2017 13:02

Türkiye Konferans Tercümanları Derneği'nden İstanbul Film Festivalindeki 'tercüme' tartışmasına dair açıklama

Türkiye Konferans Tercümanları Derneği'nden İstanbul Film Festivalindeki 'tercüme' tartışmasına dair açıklama

Birleşik Krallık’taki LGBTİ hareketinin önde gelen isimlerinden biri olan Sir Ian Mckellen İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 36. İstanbul Film Festivali açılış töreninde yaptığı konuşmada "Açık bir eşcinsel olarak/as an open gay man" ifadesini kullandı. Bunun üzerine sahnede konsekütif çeviri yapmak üzere görev alan çevirmenin, McKellen'in sözlerini duymaması 'sansür' tartışmalarını da beraberinde getirdi. Ancak çevirmen Mckellen’ın bu ifadesini çevirmediği iddia edildi. İKSV'ye konuya ilişkin yaptığı açıklamada, aksaklığın konuşma sırasında sahne üzerine ses ulaşmaması nedeniyle yaşandığını, ifade etti.

Sürdürülen tartışmaya dair İKSV'nin ardından bir açıklama da Türkiye Konferans Tercümanları Derneği'nden geldi.

Tartışma konusu olan tercümanın arkasında durduğunu belirten Türkiye Konferans Tercümanları Derneği, Çalışma Koşullarının 5. Maddesi'ne atıfta bulunarak, "Tercüman duyduğunu çevirir. Duyduğunu yansız çevirmek çevirmenin en önemli sorumluluklarından biri olduğu gibi, bir çevirmenin duymadığı veya kısmen duyduğu bir sözü çevirmediği için suçlanması da kabul edilemez" dedi.

Dernekten yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

"İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 36. İstanbul Film Festivali’nin dünkü (04 Nisan 2017) açılış töreninde derneğimiz üyesi meslektaşımız görev yapmıştır. Bugün çeşitli mecralarda çıkan haberlerde, Birleşik Krallık’taki LGBTİ hareketinin önde gelen isimlerinden Sir Ian McKellen'in törende yaptığı konuşmada “açık bir eşcinsel olarak/as an openly gay man” ifadesini kullandığı, ancak çevirmenin bu ifadeyi sansürleyerek, kasten çevirmediği yazılmıştır.

Sahnede ardıl (konsekütif) çeviri olması durumunda genelde çevirmenden, konuşmacının ve sesin verildiği hoparlörlerin arkasında kalması istenir. Oysa o durumda çevirmen konuşmacının ve salonun tamamının duyduğu bir ifadeyi duyamayabilir ya da sadece kısmen duyabilir. Çevirmenlerin, konuşmacıyı doğrudan ve net bir şekilde duyabilmesi için organizasyon şirketi tarafından çevirmene ait kulak içi (in-ear) monitör ayarlanmalıdır. Üyemiz kendisiyle görüşmemizde konuşmanın başını duyamadığı için çevirmediğini ifade etmiştir. Zaten meslek örgütümüz Türkiye Konferans Tercümanları Derneği’nin Çalışma Koşullarının 5. Maddesi aşağıdaki gibidir:

Tercüman Duyduğunu Çevirir
5. Konferans tercümanları her şartta duyduklarını tercüme ederler. Kasıtlı olarak yanlı ya da eksik/fazla tercümeye zorlanmaları halinde, kendileri için hiçbir müeyyide doğurmaksızın, çalışmayı reddederler.
(http://www.tktd.org/calisma-kosullarimiz/)

Duyduğunu yansız çevirmek çevirmenin en önemli sorumluluklarından biri olduğu gibi, bir çevirmenin duymadığı veya kısmen duyduğu bir sözü çevirmediği için suçlanması da kabul edilemez.

Bu tür organizasyonlarda çevirmen için kullanılan teknik ekipmana da böyle kötü deneyimlerden sonra daha fazla özen gösterilmesi hepimizin ortak arzusudur. Bu talihsiz olayı yaşayan meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Türkiye Konferans Tercümanları Derneği
Yönetim Kurulu"


Ian McKellen'den referandum göndermesi: Başınızı dik tutun

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol