birgün

28° AÇIK

Türkiye, Makao ile BEA'nin bile gerisinde: AKP eğitimi itibarsızlaştırdı

AKP’nin eğitimde yaptığı değişiklikler, Türkiye’nin uluslararası yerini de doğrudan etkiledi. 50 ülkenin sıralandığı listede Türkiye, BAE ve Makao gibi ülkelerin gerisinde kalarak 34’üncü sırada yer aldı.

EĞİTİM 11.04.2021 09:07
Türkiye, Makao ile BEA'nin bile gerisinde: AKP eğitimi itibarsızlaştırdı
Abone Ol google-news

Mustafa M. BİLDİRCİN

Toplam 50 ülkenin uluslararası derecelendirme kuruluşlarınca gerçekleştirilen sınavların okuma, matematik ve bilim başlıklarındaki derecelerine göre sıralandığı listede Türkiye, 34’üncü sırada yer aldı. Birleşik Arap Emirlikleri, Makao ve Mısır gibi ülkelerin Türkiye’nin üzerinde bulunduğu listenin ilk iki sırasında Çin ve Finlandiya yer aldı.

AKP iktidarı döneminde 14 kere değiştirilen eğitim sistemi, Türkiye’nin eğitim kalitesi itibarıyla uluslararası arenadaki yerini de olumsuz etkiledi. PISA ve TIMSS gibi uluslararası sınavların ortalamasına göre oluşturulan 50 ülkelik listeye Türkiye, 34’üncü sıradan girebildi.


ÇİN ZİRVEDE

Ülkelerin Eğitim Puanları 2021 adı altında yayımlanan listenin ilk sırasına bin 731 puan alan Çin yerleşti. İkinci sıradaki Finlandiya’nın puanı bin 631, üçüncü sıradaki Hong Kong’un puanı ise bin 637 oldu. Listenin son sırasındaki Kırgızistan’ın puanı 975 olarak kaydedilirken, Kırgızistan ile birlikte Peru ve Azerbaycan son üç sıraya yerleşti.

TÜRKİYE’NİN YERİ 34

Türkiye ise Birleşik Arap Emirlikleri, Makao ve Mısır gibi ülkelere geçildiği listede 34’üncü sırada yer aldı. Türkiye’nin toplam puanı kayıtlara bin 363 olarak geçirildi. Türkiye’nin okuma, matematik ve bilim başlıkları altında topladığı puan ortalaması ise sırasıyla 464, 445 ve 454 olarak gerçekleşti. Listenin alt sıralarına yakın konumlanan Türkiye, 50 ülkenin puanına göre belirlenen ortalama puanın da gerisinde kaldı. Buna göre, 50 ülkenin ortalama puanı bin 415 olarak belirlenirken Türkiye bu puanın tam 52 puan altında skor elde etti. Türkiye’nin toplam puanı bin 363 ile ifade edildi.

turkiye-makao-ile-bea-nin-bile-gerisinde-akp-egitimi-itibarsizlastirdi-863088-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol