birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı: "Rus pasaportlu Türk işçilerin askere alınma ihtimali var"

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, "Türk vatandaşlarımızın uzun süre Rusya’da çalışanların bir kısmı Ruslarla evlenmiş durumdalar. Kendilerine Rus pasaportu da verilmiş. Onların da askere alınma ihtimali var gibi gözüküyor" diye konuştu.

GÜNCEL 29.09.2022 12:22
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı: "Rus pasaportlu Türk işçilerin askere alınma ihtimali var" Fotoğraf: Pixabay
Abone Ol google-news

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Rusya'da ilan edilen "askeri kısmi seferberlik" nedeniyle Rusya pasaportlu Türk işçilerin askere alınma ihtimali olduğunu söyledi. Eren, Dışişleri Bakanlığı desteğiyle 'yanlış anlamaları' çözmeye çalıştıklarını ifade etti.

Eren, geçici bir seferberlik durumunda 22 milyar dolarlık iş hacmininin olduğu Rusya’da sektörel anlamda yaşanabilecek sıkıntıları değerlendirdi. Bloomberg HT yayınına katılan Eren "Türk işçileri açısından bir sorun yok. Rus vatandaşlığı ile ilişkisi olmayan çalışanlarımız açısından bir sorun yok. Sorun olma ihtimali de yok. Fakat bazı firmalarımızda, kendilerinde uzun süre çalışan Rus yöneticiler, Rus mühendisler var. Onların askere alınma süreci var. Dolayısıyla böyle bir eleman kaybı gibi bir süreç yaşayacağız" dedi.

'RUSYA PASAPORTUNA SAHİP İŞÇİERLE İLGİLİ SORUN YAŞANIYOR'

Eren "Türk vatandaşlarımızın uzun süre Rusya’da çalışanların bir kısmı Ruslarla evlenmiş durumdalar. Orda aileleri oluşmuş durumda ve kendilerine Rus pasaportu da verilmiş. Bunlarla da ilgili bir sorun yaşanıyor. Onların da askere alınma ihtimali var gibi gözüküyor. Bununla ilgili Dışişleri Bakanlığımızın desteğiyle yanlış anlamaları çözmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Eren, olası bir eleman kaybı halinde nasıl bir süreç yaşanacağına dair soruya, "Rusya’da iş yapan firmalarımız Türkiye’nin önde gelen önemli firmaları. Şu anda maalesef Rusya’da çalıştırılan insan sayısının yüzde 15’inden azı Türk. Bunlar da daha çok beyaz yaka dediğimiz yönetim seviyesindeki kişiler. Diğer çalışan işçilerimizin çoğunluğu Uzak Doğu’dan, Vietnam’dan, Filipinler’den, Bangladeş’den gelmiş çalışanlar ve Rus yerli çalışanlarıydı. Bu işçi seviyesindeki değişimde eğer askere alınan Rusların yerine Uzak Doğu’dan da Türkiye’den de eleman aktarmak mümkün" şeklinde cevap verdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol