birgün

10° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 03.05.2019 10:44

Türkiye neden plastik atık ithal ediyor?

Anıl Varlı CHP Çevre Komisyonu Üyesi ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, Türkiye’nin farklı ülkelerden satın aldığı plastik atıkları TBMM gündemine taşıdı. Türkiye’ye plastik çöp ithalatının detaylarını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a soran CHP’li Bakan, çöplerin depolanması, bertaraf edilmesi ve çevre kirliliği ile canlı yaşamına yönelik olası tehlikelere karşı hazırlık konularını ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat […]

Türkiye neden plastik atık ithal ediyor?

Anıl Varlı

CHP Çevre Komisyonu Üyesi ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, Türkiye’nin farklı ülkelerden satın aldığı plastik atıkları TBMM gündemine taşıdı.

Türkiye’ye plastik çöp ithalatının detaylarını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a soran CHP’li Bakan, çöplerin depolanması, bertaraf edilmesi ve çevre kirliliği ile canlı yaşamına yönelik olası tehlikelere karşı hazırlık konularını ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu.

Bakan’ın Kurum’a sorduğu sorular arasında, “Plastik çöpleri yakılarak bertaraf edilmekte midir? Ülkemize ithal edilen plastik çöplere ne olmaktadır? Türkiye bu çöpü ne kadar sürede ve ne şekilde bertaraf etmektedir? İthal edilen plastik çöpler hangi yerleşim noktalarında depolanmaktadır?” yer aldı. Ticaret Bakan’ı Pekcan’a sorulan sorular ise “Depolanması maliyetli olan ve geri dönüşüm oranı da son derece düşük olan PVC esaslı plastik çöpü ülkemiz tarafından ne şekilde değerlendirilmektedir? Ülkemize ithal edilen plastik çöpler ne şekilde değerlendirilmektedir?” şeklinde oldu.

Türkiye’ye plastik çöp ihraç eden ülkeler arasında ilk sıralarda İngiltere, Belçika, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, Slovenya, Fransa ve Japonya yer alıyor. Greenpeace’in Doğu Asya bürosu tarafından yayımlanan rapora göre ise, Türkiye dünyada en fazla plastik çöpü ithal eden üç ülkeden biri konumunda. Plastik atıklar dünya genelinde önemli bir çevre kirliliği problemine sebep oluyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız