birgün

9° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 27.02.2020 11:19

Türkiye'nin Milano Başkonsolosu Özgür Uludüz'den koronavirüs açıklaması

Türkiye'nin Milano Başkonsolosu Uludüz, 'Vatandaşlarımızın yoğun olduğu yerler Milano şehir merkezi, Como, Modena ve Imperia. Bu açıdan baktığınız zaman en tedirgin olunan bölgeler değil.' dedi

Türkiye'nin Milano Başkonsolosu Özgür Uludüz'den koronavirüs açıklaması

Türkiye'nin Milano Başkonsolosu Özgür Uludüz, İtalya'nın kuzeyinde, koronavirüs vakalarının gözlendiği bölgedeN herhangi bir Türk vatandaşının karantinaya alındığına dair bilgilendirilmediklerini söyledi.

Başkonsolos Uludüz, İtalya'da virüsün şu ana kadar 374 kişiye bulaştığını ve 12 kişinin ölümüne yol açtığını hatırlatarak, 'Kuzeyde, esas bu yoğunluğun olduğu yerde şu anda koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındığına dair bildiğimiz bir Türk vatandaşı yok ama bu olmayacağı anlamına gelmediği gibi fiilen şu an olmadığı anlamına da gelmiyor. Pek çok insan hiçbir belirti göstermiyor.' diye konuştu.

Milano'nun herkes için geçiş noktası olduğuna dikkati çeken Uludüz, şunları kaydetti:

'Çıktığı ve yayıldığı noktalar daha kırsal diyebileceğimiz Milano'nun doğusundan Veneto'nun batısına kadar olan spesifik bir bölge. Vatandaşlarımızın yoğun olduğu yerler Milano şehir merkezi, Como, Modena ve Imperia. Bu açıdan baktığınız zaman, Allah'tan en tedirgin olunan bölgeler değil. Hiçbir vatandaşımızın en ufak zarar görmeden bunu atlatmasını ümit ediyoruz ama ümit etmek ayrı, temkinli olmak ayrı.'

'VATANDAŞLARIMIZ ŞÜPHE DURUMUNDA BİZİ ARASIN'

Milano Başkonsolosluğunun açık olduğunun altını çizen Uludüz, bir talimat ya da zorunluluk olmadıkça da çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Uludüz, mevcut şartlarda bazı vatandaşların aciliyeti olmayan konular için başkonsolosluğa kadar gelmelerine gerek olmadığını, pek çok işlemin e-devlet ve e-konsolosluk üzerinden yapılabildiğini hatırlattı.

Başkonsolos Uludüz, ülkenin kuzeyinde yaşayan Türk vatandaşlarına da şu tavsiyelerde bulundu:

'Bulunduğu yerde, evden çıkmadan hayatını uzun süre idame ettirebilecek olan vatandaşlarımızdan mümkün mertebe kalabalığa karışmadan, toplu taşımayı kullanmadan, azami dikkat göstererek, hayatlarına devam etmelerini, yerel sağlık makamlarının yaptığı uyarıları takip etmelerini, bunun dışında da sosyal medyada dolaşan asılsız dedikodulara kulak asmamalarını, şüphe halinde bizi aramalarını istiyorum.'

(AA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız