birgün

20° PARÇALI BULUTLU

Türkiye'nin olası Suriye operasyonu | Şam'dan Ankara'ya tepki: Karşılık vermeye hazırız

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yapmayı planladığı askeri operasyona ilişkin Ankara'dan gelen son mesajlardan sonra, Şam yönetiminden tepki geldi. SANA'ya konuşan bir askeri kaynak, "Türkiye'nin olası herhangi bir saldırganlığına karşı koymaya tamamen hazırız" mesajı verdi.

SİYASET 28.07.2022 09:50
Türkiye'nin olası Suriye operasyonu | Şam'dan Ankara'ya tepki: Karşılık vermeye hazırız Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yapmayı planladığı askeri operasyona Şam yönetiminden tepki geldi. Suriye ordusu "Türkiye'nin olası herhangi bir saldırganlığına karşı koymaya tamamen hazırız" açıklamasını yaptı.

Euronews'in aktardığına göre, Şam yönetimine bağlı resmi haber ajansı SANA'ya konuşan bir askeri kaynak Türkiye'nin son iki gündür Suriye'de yoğunlaştırdığı askeri müdahalelerin ardından Ankara'nın ve "terör örgütlerinin" olası her türlü saldırısına karşı koyacaklarını belirtti.

ANKARA'DAN OPERASYON MESAJLARI ART ARDA GELMİŞTİ

Dün (27 Temmuz) Bloomberg'in sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye'nin kuzeyine yönelik olası operasyon hakkında, "kimseden izin alacak değiliz" açıklamasında bulunmuştu. Kalın, "Kimseye bir takvim açıklamak zorunda değiliz ama kendi güvenlik risklerimizle ilgili değerlendirmemiz bağlamında böyle bir operasyon her an yapılabilir" diye konuşmuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün yaptığı açıkamada, olası operasyona ilişkin her türlü hazırlığın yapıldığını kaydederek şu ifadeleri kullanmıştı: "Rusya ve ABD sözlerini tutmadılar. 2019 yılında ABD ile müzakere ettik, ortak açıklama yaptık. Rusya ile Soçi'de mutabakata vardık. Her ikisi de teröristleri bölgeden temizleyeceklerdi. Temizlemedikleri gibi ABD silah desteğini devam ettiriyor. Suriye'yi mi bölmek istiyorsunuz, bize mi karşısınız? ABD'nin bunu açıklaması gerek."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol