birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 01.07.2020 10:28

Türkiye'nin seçilmiş ilk kadın belediye başkanının hayatı belgesel oluyor

Türkiye'nin seçilmiş ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan'ın hayatı belgesel oluyor. Projeyi açıklayan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Leyla Atakan’ın hayat hikâyesinin, genç nesiller için önemli bir tarihi miras olacağını söyledi

Türkiye'nin seçilmiş ilk kadın belediye başkanının hayatı belgesel oluyor

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın belediye başkanı olan Leyla Atakan’ın hayatını belgesel film haline getiriyor. Kadrosunda tanınmış oyuncuların yer alması beklenen belgesel filmin çekimlerinin, önümüzdeki ay İzmit’te başlayacağı öğrenildi.

1968-1971 yılları arasında İzmit Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Leyla Atakan, 1971 yılında görevi başındayken geçirdiği trafik kazasında, yanında bulunan 3 meclis üyesiyle birlikte hayatını kaybetmişti.

Leyla Atakan’dan yarım yüzyıl sonra İzmit’te seçilen ilk kadın belediye başkanı olan Fatma Kaplan Hürriyet, Türkiye’nin siyasi tarihi açısından da önemli bir kilometre taşı olan Leyla Atakan’ın hayat hikâyesinin, genç nesiller için önemli bir tarihi miras olacağını söyledi. Gençliğinden itibaren ömrünün son gününe kadar ülkesine birçok alanda hizmet eden Leyla Atakan’ın, bugün hala partiler üstü bir isim olarak Kocaelililerin gönlünde yaşamaya devam ettiğini belirten Başkan Hürriyet, belgeselin her yönüyle önemli bir eser olacağını söyledi.

DÖNEMİN TANIKLARI ANLATACAK

Hem İzmit hem de ülke için çok önemli bir proje olan belgeselin yönetmenliğini ise bir çok projede imzası bulunan Mustafa Yılmaz yapacak. Çekimlerine önümüzdeki ay başlanacağı açıklanan projenin konseptini yaklaşık bir buçuk yıllık bir araştırma sonrası oluşturduklarını belirten Yılmaz, filmin hikâyesinin yazılı kaynakların dışında, dönemin tanıkları ile yapılan röportajlara dayandırıldığını söylüyor. Filmin senaryosunda ise beyaz perde ve ekranlardaki birçok başarılı işle tanınan Osman Dikiciler’in imzası olacak. İzmit Belediyesi adına projenin yapımcılığını üstlenen Zeta Yapım’dan Serkan Kuşari ise, projeyi götürdükleri her oyuncunun büyük bir ilgiyle projeye destek verdiğini söylüyor.

KENDİ ADINA DÜZENLENECEK FİLM FESTİVALİYLE GALA YAPACAK

Göreve geldiği dönemde proje fikrini ortaya koyan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, çekimleri önümüzdeki ay İzmit’te başlayacak olan filmi, parti farkı gözetmeksin Türk siyasetine emek veren tüm kadınlara ithaf ettiklerini belirtti. Ekranların sevilen birçok isminin rol alacağı filmde Leyla Atakan’ı kimin canlandıracağı ise şimdilik sır gibi saklanıyor. Belgeselde Atakan’ı sürpriz bir ismin canlandıracağı konuşulurken, filmin galasının da yine Leyla Atakan anısına başlatılacak olan bir kadın filmleri festivalinin açılışında olacağı gelen bilgiler arasında.

YURT DIŞINDAKİ FESTİVALLERDE GÖSTERİLECEK

İngilizce, Almanca ve Fransızca altyazılı olarak hazırlanacak olan filmin yurt dışında önemli festivallerde de gösterilmesi için şimdiden çalışmalar başlamış durumda. Bir döneme ışık tutacak belge niteliğindeki bu film, Türk Kadının başarılarını dünyaya duyurmak adına önemli bir misyon üstlenecek. Leyla Atakan ve çalışma arkadaşlarını hak ettikleri şekilde anmaya gayret ettiklerini belirten Başkan Hürriyet, “Onların aziz hatıralarını unutmamak ve unutturmamak için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Film de bu amaçla, Leyla Atakan’ın hayatını anlatan önemli bir belgesel olacak. Bu belgeselin ardından da Leyla Atakan Kadın Filmleri Festivalini başlatarak, hem kentin kültür-sanat hayatına hem de kadınların sosyal yaşama katılımına katkı vermek istiyoruz” dedi.

Kaynak: ANKA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız