birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 18.11.2019 13:55

Türkiye'nin yüzde 53'ü kendisini ‘çok’ mutlu hissediyor

Türkiye'nin yüzde 53'ü kendisini ‘çok’ mutlu hissediyor

'Ülkelerin genel mutluluk durumları’ araştırmasında Türkiye’den katılanların yüzde 64’ü sağlıklı olmanın, yüzde 60’ı ise yaşamlarının anlamlı olduğunu hissetmenin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Küresel ölçekte ise bireylerin mutluluk oranlarında düşüş söz konusu.

Ipsos araştırma şirketi, 24 Mayıs ile 7 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye dahil toplam 28 ülkeden 20 bin kişiye ‘mutlu olup olmadığı’ ve ‘nelerden mutlu olduğu’nu sordu.

TÜRKİYE'NİN YÜZDE 53'Ü KENDİSİNİ MUTLU HİSSEDİYOR

Brezilya, Şili, Çin, Malezya, Rusya, Güney Afrika ve Türkiye’den araştırma kapsamında değerlendirmeye alınan grupların ‘orta ve üst gelir sınıfını ve internet erişimi olan nüfusu’ temsil ettiği araştırmada, Türkiye’den katılanların yarısından çoğu ‘ülke iyi durumda olduğu için’ mutlu hissediyor.

Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 53’ü kendisini ‘çok’ ve ‘yeterince mutlu’ olarak değerlendiriyor.

Katılımcıların mutluluk kaynaklarına ilişkin verdiği yanıtların dağılımına bakıldığında ise en başta yüzde 64’le ‘sağlıklı ve fiziksel anlamda iyi durumda olmak’, hemen ardından yüzde 60’la ‘yaşamın anlamlı olduğunu hissetmek’ geliyor.

Katılanların yüzde 59’u ‘anlamlı bir işte çalışma’nın kendilerine mutluluk verdiğini söylerken, yüzde 58’i ‘hayatlarının kontrollerinde olduğunu hissetme’, yüzde 57’si ise ‘ülkenin iyi durumda olması’ ve ‘eş ya da partnerleriyle ilişkilerinin iyi olması’nı mutluluk kaynağı olarak belirtti.

KÜRESEL ÖLÇEKTE EN ÖNEMLİ MUTLULUK KAYNAĞI 'SAĞLIKLI OLMAK'

Araştırmaya katılanlara ‘mutluluk kaynağı’ olarak belirtilen 29 durum arasından en önemlisinin hangisi olduğu sorulduğunda, küresel ortalamada bireyler için mutluluğun en önemli kaynağı yüzde 55’le ‘sağlıklı ve fiziksel anlamda iyi olmak’ iken, katılımcıların yüzde 48’i ise ‘çocukları veya eş ya da partnerleriyle ilişkilerinin iyi olması’nın kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Küresel ölçekte katılımcıların yüzde 47’si ‘yaşamlarının anlamı olduğunu hissetme’nin önemli bir mutluluk kaynağı olduğunu ifade ederken, yüzde 45’i ise ‘kişisel olarak güvende hissetme’nin mutululuğun önemli bir parçası olduğunu dile getirdi.

DÜNYA GENELİNDE MUTLULUK ORANI DÜŞÜŞTE

Araştırma sonucunda, 2011’den bu yana kendini ‘mutlu’ olarak değerlendiren bireylerin yüzdesinde genel olarak bir düşüş eğilimi ortaya çıktı.

Küresel ölçekte bireylerin üçte ikisi, yani yüzde 64’ü ‘mutlu olduğunu’ belirtiyor. 2018’de yüzde 70 olan bu oran, 2017 yılının mart ayında yüzde 61 iken, araştırmanın ilk yapıldığı 2011 yılında ise yüzde 77 idi.

EN MUTLU ÜLKELER AVUSTRALYA VE KANADA, EN MUTSUZ İSE RUSYA VE İSPANYA

Araştırmaya göre, en mutlu ülkeler Avusturalya ve Kanada, en az mutlu ülkeler ise Rusya ve İspanya.

Derlenen verilere göre ‘en mutlu’ ülkeler yüzde 86 ile Avustralya ve Kanada. Bu ülkeleri yüzde 83’le Çin ve Britanya, yüzde 80’le de Fransa takip ediyor.

‘En az mutlu’ olan ülkeler ise yüzde 47 ile Rusya, yüzde 46 ile İspanya ve yüzde 34 ile Arjantin.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız