birgün

19° AÇIK

Türkiye, Osman Kavala ile ilgili görüşünü Avrupa Konseyi’ne gönderdi

Türkiye’nin 4 yılı aşkın süredir cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala'nın yargılanmasına ilişkin resmi görüşü, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne gönderildi. Bakanlar Komitesi’nin Ankara’nın yanıtını ve AİHM’in Kavala ile ilgili kararını, 2 Şubat’ta yapılacak toplantıda değerlendirmesi bekleniyor. Bu toplantı sonucunda Türkiye, Avrupa Konseyi’nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalabilir.

GÜNCEL 20.01.2022 10:17
Türkiye, Osman Kavala ile ilgili görüşünü Avrupa Konseyi’ne gönderdi
Abone Ol google-news

Türkiye, iş insanı Osman Kavala’nın Gezi davasında tutuklu yargılanmasına ilişkin resmi görüşünü Avrupa Konseyi'ne gönderdi.

Avrupa Konseyi, Türkiye’ye 19 Ocak’a kadar süre tanımıştı. Konsey’in Bakanlar Komitesi Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 4 yıldan fazla süredir Silivri Cezaevi’nde bulunan Kavala'ya yönelik kararını uygulayıp uygulamadığının tespiti hususunu, AİHM'e havale etme niyetini içeren bildirimde bulunmuştu.

Bakanlar Komitesi, 30 Kasım ve 2 Aralık 2021 tarihleri arasında Fransa’nın Strazburg kentinde gerçekleştirdiği toplantıda, Türkiye’ye yönelik ihlal sürecinin başlatılması kararını almıştı. Bu karar Türkiye’yi, Azerbaycan’dan sonra hakkında ihlal prosedürü başlatılan 2’nci ülke yapmıştı.

KRİTİK GÜN 2 ŞUBAT

Bakanlar Komitesi’nin Ankara’nın yanıtını ve mahkemenin kararını, 2 Şubat’ta yapılacak toplantıda değerlendirmesi bekleniyor.

Bu toplantıda, Türkiye için ikinci bir oylama yapılması ve bu oylamada da üyelerin üçte ikisinin “evet” oyu kullanması halinde, Türkiye, oy hakkının veya üyeliğinin askıya alınmasından üyelikten çıkarmaya kadar giden bir yaptırım süreciyle karşı karşıya kalabilir.

İLK OYLAMADA 47 ÜLKEDEN 35’İ ALEYHTE OY KULLANMIŞTU

Avrupa Konseyi’nde ihlal ve yaptırım sürecinin başlatılmasına yönelik 2 Aralık’ta yapılan oylamada, 47 ülkeden 35’i ihlal prosedürünün uygulanması yönünde oy kullanmıştı. Sadece Azerbaycan ve Macaristan Türkiye’den yana oy kullanmış, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Sırbistan, Romanya, Arnavutluk ve Moldova çekimser tutum almıştı.

Bakanlar Komitesi daha önce ilk kez Azerbaycan için 2014 yılında, iktidara muhalif yazılar paylaşan Ilgar Mammadov’un tutukluluğu süreci nedeniyle ihlal prosedürü başlatılmasına karar vermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol