birgün

18° AÇIK

'Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar Esad'ı devirmek için 2012'de anlaştı'

DÜNYA 29.06.2015 17:04
'Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar Esad'ı devirmek için 2012'de anlaştı'
Abone Ol google-news

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, Türkiye'nin Suriye'deki Beşar Esad hükümetini devirmek için 2012'de Suudi Arabistan ve Katar'la gizli bir anlaşma yaptığını iddia etti.

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'ın gizli belgelerini yayımlayan Assange, Rusya'nın Rossiya 1 televizyonuna verdiği röportajda "Yayımlanan belgeler Suudi Arabistan'ın Suriye hükümetini devirmek için 2012'de Katar ve Türkiye ile gizli bir anlaşma yaptığını gösteriyor. ABD, Fransa ve İngiltere de buna katılmış" dedi.

Sputnik sitesinin haberine göre Assange, ABD'nin Ortadoğu'daki müttefiklerinin bağımsız davranabildiklerini belirtti. ABD ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiyi köpek-sahip mecazıyla yorumlayan Assange, "Suudi Arabistan'ı ABD'nin Ortadoğu'daki köpeği olarak görmeye alışmışız. Köpeği yönetenin insan olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bazen köpek o kadar büyüktür ki insanı peşinden sürükler" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol