birgün

14° PARÇALI BULUTLU

Türkiye trans cinayetlerinde Avrupa birincisi

Avrupa trans ağı Transgender Europe’un yayımladığı rapora göre Türkiye, Avrupa’da en çok trans cinayetinin işlendiği ülke olarak birinci sırada yer aldı

ARŞİV 11.05.2015 18:49
Türkiye trans cinayetlerinde Avrupa birincisi
Abone Ol google-news

Avrupa trans ağı Transgender Europe’un (TGEU) raporuna göre Türkiye, Avrupa’da en çok trans cinayeti işlenen ülke oldu. TGEU’nun yayımladığı rapora göre Türkiye, 2008 ile 2014 yılları arasında bildirilen 37 trans cinayetiyle Avrupa’da birinci dünyada ise en fazla trans cinayeti işlenen 9’uncu ülke. Trans Cinayetlerini İzleme Raporu listesinde 689 trans cinayetiyle Brezilya ilk sırada yer aldı.

22 KRİTERDEN 4'Ü SAĞLANDI 
Türkiye’nin Trans Hakları Avrupa İndeksi’ndeki 22 kriterden yalnızca dördünü sağladığı belirtildi. Türkiye’de transların cinsiyet geçiş operasyonu olabildiği, isimlerini ve kimliklerini değiştirebildiği, karşı cinsiyetten biriyle evlenme hakkı olduğu ifade edildi.

YASAL GÜVENCE YOK 
Ayrıca raporda cinsiyet geçiş ameliyatında doktor onayı ve psikiyatrik muayene olunması gerektiği, kısırlaştırılma zorunluluğu, bekar ve reşit olması gibi zorlayıcı şartlar arandığı belirtildi. Cinsiyet kimliğine yönelik yasal güvence bulunmadığı, nefret suçunun cezaya tabi olmadığı, barınma ve çalışma güvencesi sağlanmadığının da altı çizildi.

KISIRLAŞTIRMA ŞARTI ARANIYOR 
Raporda Avrupa genelinde sadece 37 ülkenin transların cinsiyet kimliğini tanıdığı ve Türkiye dahil 23 devletin cinsiyet kimliği için kısırlaştırılmayı şart koştuğu belirtildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun