birgün

14° AÇIK

EKONOMİ 13.04.2021 19:31

"Türkiye üçüncü kapanmaya yaklaşık 11 milyon işsizle giriyor""

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜİK’in dün açıkladığı işsizlik verilerini değerlendirdi. Ağbaba, "Her iki emeklinin birisi ya çalışıyor ya iş arıyor. Tarihimizin en çok işsizlik rakamıyla karşı karşıyayız. Her saat başı 347 insan işsiz kaldı. Türkiye üçüncü kapanmaya yaklaşık 11 milyon işsizle giriyor" dedi.

"Türkiye üçüncü kapanmaya yaklaşık 11 milyon işsizle giriyor""

CHP Malatya Milletvekili Ağbaba, TÜİK tarafından açıklanan mart ayı istihdam verilerini Malatya’da basın toplantısı düzenleyerek değerlendirdi.

Ağbaba, "Bir ayda 250 bin yeni işsizimiz olmuş. Bu Karabük’ün, Burdur’un Bilecik’in nüfusundan fazla. Gerçek işsizlik yüzde 28,3. Bir başka gerçek, her dört gencimizden biri işsiz. 5 milyon 700 bin gencimiz ne istihdamda ne eğitimde, ev genci olmuş durumda. Bir de çalışan emekliler var. Her iki emeklinin birisi ya çalışıyor ya iş arıyor. Tarihimizin en çok işsizlik rakamıyla karşı karşıyayız. TÜİK verilerine göre 2020 yılında işsizlik 4 milyon 61 bin kişi ile yüzde 13,2 hesaplandı. Her saat başı 347 insan işsiz kaldı. Türkiye üçüncü kapanmaya yaklaşık 11 milyon işsizle giriyor" diye konuştu.

"EMEKLİ İFTAR, SAHUR KURAMAYACAK"

Emeklilerin yaşadığı sorunlara da dikkat çeken Ağbaba şunu söyledi:

"Diğer yandan AKP’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın emeklilerle ilgili söylemlerini duyuyor ve gülüyoruz. ‘Bizim zamanımızda emekli en rahat günlerini yaşıyor’ diyor. Sokağa çıkın, halinden memnun emekli varsa ben utanacağım. Emekli, asgari ücretli, işsizden zaten vazgeçtik, ramazan sofrası kuramıyor. Artık iftar, sahur kuramayacak. O coşkuyla yapılan sofralar tarihe karıştı. Emekli tarihin en yoksul günlerini yaşıyor. 2 milyon 600 bin insanımız aylık 763 TL ile geçiniyor. Bunu Veli Ağbaba demiyor, TÜİK verilerine bakın." (ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol