birgün

15° KAPALI

KÜLTÜR SANAT 08.11.2019 14:03

Türkiye Yayıncılar Birliği 2019 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Yayıncılar Birliği 2019 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Yayıncılar Birliği 2019 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 7 Kasım Perşembe günü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi İnterexpo Salonu’nda gerçekleşen törende Avesta Yayınları, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu ile Ozan Sanatevi ödül aldı.

Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından 1995 yılından bu yana her yıl, Türkiye’nin evrensel ölçütlerde düşünce ve ifade özgürlüğüne bir an önce kavuşması dileğiyle, düşüncelerini ifade etmekten korkmayan isimlere veriliyor. Her yıl bir yayıncı, bir yazar ve bir kitabevine ödül verilmesinin yanı sıra yıllık Yayınlama Özgürlüğü Raporu da tören kapsamında kamuoyuna sunuluyor.

2019 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri, bu yıl 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda 7 Kasım Perşembe günü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi İnterexpo Salonu’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Yayıncılık ve kültür-sanat dünyasından önemli isimlerin katıldığı törenin açılışında konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, konuşmasında yayıncılığın iki önemli temele dayandığını belirtti. Bu temellerden ilkinin, 70 yıl önce Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde garanti altına alınmış olan, fikirlerini ifade etme olduğunu; yayıncılığın bu ifadeleri çoğaltma temeline ve telif haklarına dayandığının altını çizen Kocatürk, bunların ikisinden de vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Kenan Kocatürk kitaplara yönelik toplatma, dağıtım ve satışı yasaklama kararlarının gündemden düşmediğini; Basın Kanunu'na göre kitap toplatma için belirtilen 6 aylık sürenin aşıldığını ve okurun kitaba erişiminin engellendiğini söyledi. Geçen yıllara göre bu dönem yaşanan önemli gelişmelerden birinin, artan kamuoyu hassasiyeti ile vatandaşlardan gelen sansür ve yasaklama talepleri olduğunu belirten Kocatürk, sosyal medyada kampanyalar şeklinde gelişen talepler sonucu yayınevlerinin bazı kitapları yayından kaldırdığını; haklarında dava açılan yazarlar, yayıncılar olduğunu ifade etti.

Konuşmasının devamında Kenan Kocatürk, Kasım 2018 – Ekim 2019 döneminde yayıncılara yönelik soruşturma ve davalar, kitap yasaklama kararları ve sansür dahil olmak üzere engellere dair verileri derleyen Yayınlama Özgürlüğü Raporu ile ilgili bilgi verdi. Kocatürk sözlerini, her yıl, bir sonraki yıl bu ödülü vermemeyi ve bunun, sonuncu ödül olmasını umut ettiklerini belirterek sonlandırdı.

YAYINEVİ ÖDÜLÜ: AVESTA YAYINLARI

Avesta Yayınları’na verilen Yayınevi Ödülü'nü, Avesta Yayınları sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Keskin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’dan aldı.

YAZAR ÖDÜLÜ: BARIŞ PEHLİVAN VE BARIŞ TERKOĞLU

Gazeteci ve yazar Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu, Yazar Ödülü’nü, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı ve Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Adnan Özyalçıner ve PEN Yazarlar Derneği İkinci Başkanı Halil İbrahim Özcan’dan aldı.

KİTABEVİ EMEK ÖDÜLÜ: OZAN SANATEVİ

Kitabevi Emek Ödülü ise, Ozan Sanatevi’ne verildi. Ozan Sanatevi’nin kurucusu ve sahibi Rahmi Akdaş, ödülünü Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk’ten aldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız