birgün

11° AÇIK

Türkiye'ye 24,4 milyar dolarlık 'kaynağı belirsiz' para girişi: FT'den dikkat çeken analiz

İngiliz gazete Financial Times, Türkiye'de kaynağı belirsiz para giriş ve çıkışlarını gösteren ‘net hata ve noksan’ kaleminde yaşanan artışla ilgili bir analize yer verdi. Ekonomistlerin değerlendirmelerine yer verilen analizde, TL'deki değer kaybının ülkenin döviz rezervlerine olumsuz etki ettiği kaydedilerek, açığın; kaynağı belirsiz para ile finanse edildiği ifade edildi. Analizde ayrıca, büyük bir sermaye akışı olduğu tahmin edildiği değerlendirmesi yapılırken, Rusya etkisine işaret edildi.

EKONOMİ 14.09.2022 11:31
Türkiye'ye 24,4 milyar dolarlık 'kaynağı belirsiz' para girişi: FT'den dikkat çeken analiz Fotoğraf: Freepik
Abone Ol google-news

Merkez Bankası'nın (TCMB) açıkladığı kaynağı belirsiz para giriş ve çıkışlarını gösteren 'net hata ve noksan' kaleminde yüksek seviyeler görüldü. Hafta başında açıklanan temmuz ayı ödemeler dengesi verilerine göre, Ocak–Temmuz döneminde 36,7 milyar dolarlık cari açık oluşmuş, bu açığın yaklaşık 24,4 milyar doları 'net hata ve noksan' kalemiyle finanse edilmişti. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 10,2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Türkiye’de cari açığın finansmanında kullanılan kaynağı belirsiz 24,4 milyar dolarla ilgili, Financial Times'ta bir analiz yayımlandı.

Sözcü'nün aktardığına göre; analizde, Ankara’nın alışılmadık faiz politikalarının Türkiye ekonomisinde derin sorunlara yol açtığı ifade edilerek, küresel yatırımcıların son 10 yılda Türkiye’den büyük bir çıkış gerçekleştirdiği belirtildi.

'CARİ AÇIK KAPATILDI'

Louis Ashworth imzalı yazıda, Türk lirasının son dönemde büyük değer kaybına uğradığı hatırlatılırken TL’deki değer kaybının ve büyük ölçekli çıkışların ülkenin döviz rezervlerine olumsuz etki ettiği kaydedildi. Yaratılan açığın kaynağı belirsiz para ile finanse edildiği belirtilen yazıda bu paranın kaynağının nereden geldiği soruldu.

'BÜYÜK BİR SERMAYE AKIŞI OLDUĞUNU TAHMİN EDİYORUZ'

Yazıda ayrıca Capital Economics’ten Liam Peach’in analizlerine de yer verildi. Peach, "Gerçek şu ki, net hata noksan kalemini neyin harekete geçirdiğini bilmiyoruz. Bu kalem gerçekte, altın satışları, döviz ve hizmet ticaretinin yanlış kaydedilmesi veya kaçakçılık gibi pek çok şeyi yansıtıyor olabilir. Ancak büyük bir sermaye akışı olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.

Peach, "Neler olup bittiğini tam olarak bilmek zor ama bu kalemin bu yıl cari işlemler açığına önemli bir destek sağladığı açık. Bu akışların tersine dönmesi durumunda Türkiye’nin rezervleri tekrar düşebilir" değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA VURGUSU

BlueBay Asset Management analisti Timothy Ash ise, analizinde Rus etkisine işaret etti. Türk bankalarının diğer ülkelerin dışladığı Rus parasını kabul etmekten oldukça mutlu olabileceğini belirten Ash, "Erdoğan, son aylarda Türkiye’nin Rusya ile daha yakın ticari ilişkiler kurması ve aynı zamanda Ukrayna savunması için çok önemli olan insansız hava araçlarını tedarik etmesiyle elinden gelenin en iyisini yaptı" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol