birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 05.04.2020 18:03

TÜRSAB Başkanının koronavirüs çıkan mağazası neden hâlâ açık?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan, TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya’nın ortağı olduğu şirket tarafından işletilen geleneksel el sanatları mağazasında çalışan bir işçide Covid-19 çıktı. Buna rağmen mağaza kapatılmıyor, işçiler çalışmaya devam ediyor

TÜRSAB Başkanının koronavirüs çıkan mağazası neden hâlâ açık?

HABER MERKEZİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye Merkez Müdürlüğü’ne bağlı olan, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın da ortaklarından olduğu Anadolu Kültürel Girişimcilik adlı şirket tarafından işletilen geleneksel el sanatları mağazalarının tümü virüs salgını nedeniyle kapatılırken, İstanbul Eminönü’nde bulunan bir mağaza kapatılmadı.

Bakanlığa ait binanın giriş katında bulunan ve turistlere hizmet veren mağazada işçiler, tedirgin oldukları halde çalışmaya devam etmek zorunda kaldı. Sonunda korkulan oldu, bir satış görevlisinin Covid-19 testi pozitif çıktı. Buna rağmen mağaza hâlâ açık ve işçiler çalışmaya devam ediyor!

TOPLU TAŞIMAYLA İŞE GELİYORLAR

Söz konusu mağazanın bakanlığın binasında olduğu için kapatılmadığı ileri sürülüyor. Mağazada 4 satış görevlisinin yanı sıra, 1 temizlik ve 2 lojistik elemanı çalışıyor. Servis yok, çalışanlar İstanbul’un çeşitli yerlerinden toplu taşımayla işe gidip geliyor. İşyerinde virüse karşı alınan önlemler ise maske ve eldivenden ibaret.
Covid-19 testi pozitif çıkan satış görevlisi F.Ö. de her gün Gaziosmanpaşa’daki evinden toplu taşıma kullanarak işe gidip gelmiş. Test sonucu geçen çarşamba günü belli olan F.Ö’nün sağlık durumu iyi, evinde karantinada tutuluyor. Bu gelişme üzerine mağazanın diğer çalışanlarına da test yapılıyor. Onların test sonucu henüz belli değil.

CİMER’E BAŞVURU DA SONUÇSUZ KALDI

Mağazada Covid-19 vakası olduğunun kesinleşmesinin ardından bir satış görevlisi işten ayrılmış, diğer iki satış görevlisi ise kendi imkânlarıyla rapor almış durumda. Ancak mağaza hâlâ açık. Covid-19 taşıyıp taşımadıkları henüz bilinmeyen temizlik ve lojistik işçileri çalışmaya devam ediyor. Rapor süreleri bitince satış görevlileri de işe gelmek zorunda kalacak. Çalışanlar tedirgin; tek talepleri diğer mağazalar gibi bu mağazanın da salgına karşı alınan önlemler kapsamında kapatılması ve kendilerine ücretli izin verilmesi.

Mağazanın fazla müşterisi de yok. Günde yalnızca birkaç turist geliyor. Buna karşın bakanlığa bağlı bir geleneksel el sanatları mağazasının niye hâlâ açık olduğu bilinmiyor. Mağazanın kapatılması için CİMER’e başvuruda bulunulduğu, ancak sonuç alınamadığı ifade ediliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız